Cumartesi, Nisan 20, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

ABD, Bağdat yönetimini ikna etti: Amerikan askerleri yeniden konuşlandırılacak

Bağdat hükümeti Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, stratejik diyalog toplantılarının ikinci turunda sonuç bildirgesi üzerinde yapılan görüşmelerin zorlu geçtiğini belirterek, Bağdat ve Washington yönetimlerinin Irak’taki ABD askerlerini yeniden konuşlandırma takvimini netleştirmek için teknik komite kurulmasında uzlaştığını bildirdi.

Bağdat hükümetine bağlı haber ajansı INA’ya göre, Hüseyin, “Stratejik diyaloğun sonuç bildirgesiyle ilgili görüşmeler tam bir gün sürdü. Irak heyeti çeşitli ekonomik, askeri ve siyasi düzeylerde tüm noktaları tartıştığı stratejik diyalogda olumlu sonuçlar aldı” dedi.

Hüseyin, “Görüşmeler askeri ve güvenlik ilişkilerde takıldı. Çünkü Irak’ın bir gerçekliği ve Meclis’in ülkedeki yabancı güçlerle ilgili bir kararı var. Irak’taki iç durumu etkileyen bölgesel meseleler ve Tahran ile Washington arasındaki çatışmaların tümü Irak’ı etkiliyor” ifadesini kullandı.

Bağdat hükümeti heyetinin Washington’a gitmeden önce başkentte siyasi liderlerle yoğun görüşmeler gerçekleştirdiğini kaydeden Hüseyin, stratejik ve hassas meselelerde içerideki durumun dikkate alınması gerektiğini belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar