ABD, Bağdat yönetimini ikna etti: Amerikan askerleri yeniden konuşlandırılacak

Bağdat hükümeti ve ABD Irak’taki ABD askerlerini yeniden konuşlandırma takvimini netleştirmek için teknik komite kurulmasında uzlaştığı bildirildi.

Bağdat hükümeti Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, stratejik diyalog toplantılarının ikinci turunda sonuç bildirgesi üzerinde yapılan görüşmelerin zorlu geçtiğini belirterek, Bağdat ve Washington yönetimlerinin Irak’taki ABD askerlerini yeniden konuşlandırma takvimini netleştirmek için teknik komite kurulmasında uzlaştığını bildirdi.

Bağdat hükümetine bağlı haber ajansı INA’ya göre, Hüseyin, “Stratejik diyaloğun sonuç bildirgesiyle ilgili görüşmeler tam bir gün sürdü. Irak heyeti çeşitli ekonomik, askeri ve siyasi düzeylerde tüm noktaları tartıştığı stratejik diyalogda olumlu sonuçlar aldı” dedi.

Hüseyin, “Görüşmeler askeri ve güvenlik ilişkilerde takıldı. Çünkü Irak’ın bir gerçekliği ve Meclis’in ülkedeki yabancı güçlerle ilgili bir kararı var. Irak’taki iç durumu etkileyen bölgesel meseleler ve Tahran ile Washington arasındaki çatışmaların tümü Irak’ı etkiliyor” ifadesini kullandı.

Bağdat hükümeti heyetinin Washington’a gitmeden önce başkentte siyasi liderlerle yoğun görüşmeler gerçekleştirdiğini kaydeden Hüseyin, stratejik ve hassas meselelerde içerideki durumun dikkate alınması gerektiğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

O BİR ZALİM...

Next Article

ABD’nin Nükleer Varlıkları / İnfografik

Related Posts