ABD Afganistan’dan çekiliyor: Asker sayısı 5 binin altına düşürülecek

ABD’nin Afganistan’daki asker sayısını 5 binin altına düşüreceği açıklandı.

ABD Savunma Bakanı Mark Esper ülkesinin Afganistan’daki asker sayısını 5 binin altına düşüreceğini açıkladı.

Esper, Fox News televizyon kanalına yaptığı açıklamada “Ekim sonuna kadar Afganistan’daki asker sayımızı 5 binin altına düşüreceğiz” ifadelerini kullandı.

Afganistan’dan çekilmeyle ilgili kongreye bilgi verileceğini belirten Esper, “ABD’nin Afganistan’dan çekilirken kendisine yönelik bir tehdit olmadığını garanti altına alması gerekir” ifadelerini kullandı.

Trump, 4 Ağustos’ta Axios’a verdiği mülakatta, Kasım ayında düzenlenecek seçimlere kadar, Afganistan’daki asker sayısının 4-5 bin bandına düşürüleceğini söylemişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Yeni skandal: Darbe için gelen Amerika paralı askerlerinin cezası belli oldu

Next Article

Mustafa Kazımi ABD'de Trump ile görüşecek

Related Posts
Devamı

ABD’nin Afganistan’daki yeni siyasetleri

Amerika'nın Afganistan Maslahatgüzarı Karen Decker, ülkesinin Afganistan'a tekrar askeri müdahalede bulunmasının pek olası olmadığını, ancak uluslararası tanınma gerekliliklerini karşılamak için Taliban ile etkileşime girmeye ve bu grup üzerinde insan hakları baskısı uygulamaya vurgu yaptı.
‘Hedef haline geldiler’: ABD işgal ettiği ülkelerden neden kaçıyor?
Devamı

‘Hedef haline geldiler’: ABD işgal ettiği ülkelerden neden kaçıyor?

Yüz binlerce ölüm, yıkılan şehirler, sivillerin gizleyemediği nefret. ABD, işgalindeki Afganistan ve Irak’tan askerlerin büyük kısmını çekiyor. İşgal sırasındaki hedeflere asla ulaşamadılar, bu ülkelere sadece kaos getirdiler. Sputnik yazarlarından Nikolay Protopopov, Amerikalıların neden pes edip kaçtığı sorusunun yanıtını bulmaya çalıştı.