Cumartesi, Temmuz 13, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

ABD, 2020’nin en önemli haftasına giriyor

ABD, bu hafta başkanlık seçimleri, Fed Toplantısı ve işgücü piyasasına yönelik açıklamaların etkisinde olacak

Dünyanın en büyük ekonomisi, başkanlık seçimi, Fed toplantısı ve koronavirüsün derinden etkilediği işgücü piyasasının en son görüntüsünü kapsayan bir haftaya giriyor.

Amerikalıların Başkan Donald Trump’ı yeniden seçip seçmemeye veya Demokrat Joe Biden’ı desteklemeye karar verecekleri Salı günü haftanın en önemli maddesini oluşturuyor. Anketlerde önde giden Biden, virüsle mücadele için işsizlik yardımlarını artırmak, altyapı ve yeşil enerji gibi projelere yatırım yapmak için hükümet harcamalarını artırma sözü vermişti. Bu tasarı, zenginler ve şirketler üzerindeki yüksek borç ve vergilerle karşılanacak.

Başkanlık seçimlerine yönelik olarak uzmanlar, Demokratların Beyaz Saray’ı ve her iki kongreyi güvence altına alacağı bir “mavi tarama/blok” öngörüyorlar. Bu durum , Trump yönetimi ile Kongre’deki Demokrat liderler arasında son birkaç ay içinde çıkmaza giren ve ekonominin bazı bölümlerindeki yavaşlama endişelerine sebep olan büyük ek mali teşvik önlemleri için iyiye işaret olabilir.

Daha gevşek bir maliye politikasının, Fed tarafından memnuniyetle karşılanması beklenirken Fed, Perşembe günü Washington saatiyle öğleden sonra 2’de bir açıklama yapacak ve ardından 30 dakika sonra Başkan Jerome Powell’ın basın toplantısı gerçekleşecek. Powell, gelecek toplantıda, (belki de Aralık ayında), Fed tahvil alımlarını ayarlamak için kapıyı açık bırakabilir. ABD’de imalat göstergesi de sektördeki toparlanmanın devam ettiğini gösteren haftaya başlayacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar