ABD, 2020’nin en önemli haftasına giriyor

ABD, bu hafta başkanlık seçimleri, Fed Toplantısı ve işgücü piyasasına yönelik açıklamaların etkisinde olacak Dünyanın en büyük ekonomisi,…
ABD, 2020'nin en önemli haftasına giriyor

ABD, bu hafta başkanlık seçimleri, Fed Toplantısı ve işgücü piyasasına yönelik açıklamaların etkisinde olacak

Dünyanın en büyük ekonomisi, başkanlık seçimi, Fed toplantısı ve koronavirüsün derinden etkilediği işgücü piyasasının en son görüntüsünü kapsayan bir haftaya giriyor.

Amerikalıların Başkan Donald Trump’ı yeniden seçip seçmemeye veya Demokrat Joe Biden’ı desteklemeye karar verecekleri Salı günü haftanın en önemli maddesini oluşturuyor. Anketlerde önde giden Biden, virüsle mücadele için işsizlik yardımlarını artırmak, altyapı ve yeşil enerji gibi projelere yatırım yapmak için hükümet harcamalarını artırma sözü vermişti. Bu tasarı, zenginler ve şirketler üzerindeki yüksek borç ve vergilerle karşılanacak.

Başkanlık seçimlerine yönelik olarak uzmanlar, Demokratların Beyaz Saray’ı ve her iki kongreyi güvence altına alacağı bir “mavi tarama/blok” öngörüyorlar. Bu durum , Trump yönetimi ile Kongre’deki Demokrat liderler arasında son birkaç ay içinde çıkmaza giren ve ekonominin bazı bölümlerindeki yavaşlama endişelerine sebep olan büyük ek mali teşvik önlemleri için iyiye işaret olabilir.

Daha gevşek bir maliye politikasının, Fed tarafından memnuniyetle karşılanması beklenirken Fed, Perşembe günü Washington saatiyle öğleden sonra 2’de bir açıklama yapacak ve ardından 30 dakika sonra Başkan Jerome Powell’ın basın toplantısı gerçekleşecek. Powell, gelecek toplantıda, (belki de Aralık ayında), Fed tahvil alımlarını ayarlamak için kapıyı açık bırakabilir. ABD’de imalat göstergesi de sektördeki toparlanmanın devam ettiğini gösteren haftaya başlayacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
NASA planına ekledi! Tam 10 bin katrilyon dolar değerinde

NASA planına ekledi! Tam 10 bin katrilyon dolar değerinde

Next Article

ABD'de anketlere göre Biden, Trump'ın 7,2 puan önünde

Related Posts
Devamı

ABD’de kliniğe silahlı saldırı: 5 yaralı

ABD'nin Minnesota eyaletine bağlı Wright County'de yer alan Buffolo bölgesinde, bir klinikte meydana gelen silahlı saldırı neticesinde 5 kişinin yaralandığı bildirildi. CNN International'da yer alan habere göre yetkililer, yaralananların 3'ünün durumunun ağır olduğunu belirtti.