Çarşamba, Nisan 17, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

ABD, 2 eski Lübnanlı bakana Hizbullah’a destek iddiasıyla yaptırım uyguladı

ABD Hazine Bakanlığı, iki eski Lübnanlı bakana, yolsuzluk ve Hizbullah’a destek iddiaları nedeniyle yaptırım uyguladı.

ABD Hazine Bakaanlığı, Salı günü yaptığı basın açıklamasında, eski Maliye Bakanı Ali Hassan Halil ve eski Ulaştırma Bakanı Yousef Fenianos’a yaptırım uyguladığını söyledi.

Bakanlık, Halil ve Fenianos’un “Hizbullah’a maddi destek sağladığını ve yolsuzluğa karıştığını” söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo yaptırımlara yorum olarak, “Lübnan’ın siyasi liderleri halklarının ihtiyaçlarını karşılama sorumluluklarını çok uzun süredir görmezden geldiler ve bunun yerine kendi özel çıkarlarına hizmet eden bir siyasi sistem inşa ettiler” dedi.

Pompeo, “Beyrut limanındaki 4 Ağustos patlaması, Lübnan’ın işlevsiz siyasi sisteminin en son ve trajik gösterisidir ve bir terörist grubun ülkenin yönetimini kendi gündemine rehin tutmasına da olanak sağlar. Amerika Birleşik Devletleri, Lübnan halkının reform çağrısını destekliyor ve biz mevcut tüm otoriteleri, halklarını yüzüstü bırakan Lübnanlı liderler için hesap verebilirliği artırmak için kullanacağız ”diye devam etti.

Pompeo daha sonra şunları söyledi: “Fenianos ve Halil, önceki Lübnan kabinelerinde görev yaparken, Hizbullah’a ait şirketlerin milyonlarca dolar değerinde hükümet ihaleleri kazanmasını sağlamak ve hükümet bakanlıklarından Hizbullah ile ilişkili kurumlara para taşımak da dahil olmak üzere siyasi ve ekonomik iyilikleri Hizbullah’a yöneltti.”

Pompeo son olarak sözlerini şöyle tamamladı: “Bugünün atamaları, Hizbullah’a sahte bir siyasi meşruiyet cilası veren veya kamu fonlarını terörist gruba yönlendirmek için konumlarını kötüye kullanan Lübnanlı politikacıların, Hizbullah’ın kendi üyeleri veya yozlaşmış işadamları ve parası kadar yerleşik etkisinden de sorumlu olduğunu gösteriyor. Onlarca yıldır grubun finanse edilmesine yardımcı olan aklayıcılar. “

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar