Pazartesi, Mayıs 27, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

5 grafikle Trump döneminde ABD ekonomisi

ABD Başkanlık seçimleri yaklaşırken Başkan Donald Trump yönetiminde ABD ekonomisinin dört senesi nasıl geçti?

Başkan Donald Trump’ın 2016 yılındaki seçim kampanyasında öne çıkan vaatlerden biri de Amerikan ekonomisini yeniden güçlendirerek yerel üretimi artırmak ve istihdam yaratmaktı.

Başkan Trump koronavirüs salgını başlayana kadar verdiği sözler doğrultusunda işsizliği son 20 yılın en düşük seviyesine getirmeyi başarmıştı, fakat salgınla beraber işsizlik tüm zamanların en yüksek seviyesine sıçradı.

Trump’ın 2016 yılındaki kampanyasının en önemli maddelerinden biri de vergi indirimleriydi. Çalışanlar ve orta sınıflar için vergileri düşüren Trump, KPMG anketine göre kurumlar vergisini son 20 yılın en düşük seviyesine indirdi.

ABD perakende satışları Trump döneminde daha durgun bir seyir izlerken, pandemiden sonra tüketicilerin dışarıda yemek yemek ya da seyahat etmek gibi servis harcamalarını azaltarak online alışveriş, otomobil alımı ve ev geliştirme merkezlerine olan harcamalarını artırmasıyla salgın öncesi seviyeleri geçti.

2019 yılı sonlarına doğru 19 trilyon doları geçen gayri safi yurtiçi hasıla pandemiyle birlikte yüzde 31.4 daralarak 17.5 trilyon dolar seviyelerinin altına indikten sonra çeyreklik bazda yüzde 33.1 artış göstererek yeniden 18 trilyon dolar seviyesini geçti.

ABD konut satışları Trump döneminde inişli çıkışlı bir seyir izlerken pandemi sonrasında sert bir yükseliş yaşadı. Koronavirüs ile birlikte insanların daha büyük ve şehirden uzak evlere olan talebi artarken rekor düşük faizli mortgage’lar da bu yükselişte etkili oldu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar