1983 Beyrut Kışla Bombalaması

1983’te Beyrut’ta ABD ve Fransız askerlerinin kışlasına yönelik bombalı saldırı, yakın tarihin en kanlı saldırılarından biri olmuştu.

1983’te Beyrut’ta ABD ve Fransız askerlerinin kışlasına yönelik bombalı saldırı, yakın tarihin en kanlı saldırılarından biri olmuştu.

1975 yılında başlayan Lübnan İç Savaşı, ülkeyi bölgesel ve küresel bir çatışmanın içerisine itmiş, bu çatışma ortamında ABD ve Fransız askerleri de rol oynamıştı.

Söz konusu saldırı, uluslararası güçlerin ülkeden çıkmasına da yol açmıştı.

İlk saldırı

23 Ekim 1983 günü, sabah saat 06.20 sularında, yaklaşık 10 ton patlayıcı taşıyan bir kamyon, Beyrut Uluslararası Havalimanı’ndaki ABD askeri kışlasının otopark kısmını geçerek binaya girdi.

Daha sonra bir İran vatandaşı olduğu öğrenilen saldırganın kullandığı araç dört katlı binayı enkaza çevirdi.

Arama kurtarma çalışmaları 5 gün devam etti.

İlk saldırıda toplam 241 Amerikan askeri öldü.

İkinci saldırı

İlk patlamadan yaklaşık 10 dakika sonra, 6 kilometre uzaktaki Fransız askeri kışlası da bir bombalı pikapla saldırıya uğradı.

9 katlı binayı büyük oranda tahrip eden patlamada 58 Fransız askeri öldü.

Saldırılardaki toplam ölü sayısı 307’ydi.

Saldırıların arkasında İran destekli İslami Cihad ve Hizbullah örgütlerinin olduğu ve Suriye’nin da saldırıda dahli olduğu ifade edildi.

Saldırıdan birkaç ay sonra ABD güçleri ülkeden çekilme kararı aldı.

Beirut Marine Barracks Bombing ile ilgili görsel sonucu
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous Article

ABD'den İdlib'de üst düzey muhalif isimlere hava saldırısı

Next Article

ABD, İsrail ve Sudan'dan İsrail-Sudan normalleşmesine ilişkin ortak açıklama Açıklaması

Related Posts
Devamı

Yahudi aktivistten ders gibi sözler: Gazze’de çocukları öldürmek kendini savunmak değildir

Amerikalı savaş karşıtı Yahudi aktivist Ariel Gold, İsrail'in savaş suçu işlediğini belirtti. Gold, 'İsrail şu anda kendini savunma hakkını öne sürüyor, dünyadan ve özellikle ABD'den kendini savunma hakkını garanti altına alınmasını istiyor ancak 14 katlı binayı bombalamak kendini savunmak değildir, Gazze'de en az 15 çocuğu öldürmek kendini savunmak değildir.' dedi.
Devamı

ABD ve biyolojik silah stratejisi

İnsan genlerinin şifresini çözmek ve hücresel ve moleküler biyolojideki en son gelişmeler ve başarılar, ABD için üçüncü nesil biyolojik silahların geliştirilmesini kolaylaştırmaktadır ve yakın gelecekte, belirli genleri etkileyecek büyük potansiyellere sahip jenerik ve moleküler silahlar ileri biyolojik savaşlarda kullanılacaktır.