Çarşamba, Mayıs 22, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

11 Eylül’ü kutlayan Amerikalı sıra dışı satranç ustası: Bobby Fischer

ABD tarihinin en büyük satranç ustalarından Bobby Fischer, 9 Mart 1943 tarihinde ABD’nin Chicago şehrinde dünyaya geldi.

6 yaşında satrançla tanıştı, oyundaki ustalığı yaşıtlarının çok üzerindeydi. Çevresinin de desteğiyle şampiyonalara katıldı. 13 yaşında ABD gençler şampiyonu, 14 yaşında ise ülkenin en genç şampiyonu oldu.

1956 yılında katıldığı bir turnuvada henüz 13 yaşındayken 26 yaşındaki rakibini mağlup etmeyi başardı. Bu müsabaka, “Asrın Oyunu” olarak tarihe geçecekti.

Dünya şampiyonluğu

Birçok ulusal ve uluslararası şampiyonada boy gösterdi ve büyük başarılar elde etti. Son olarak 1972 yılında, İzlanda’da Sovyet şampiyonu Boris Spassky’yi mağlup ederek dünya şampiyonu ünvanını elde etti. Soğuk Savaş’ın zirveye ulaştığı bu yıllarda Fischer’ın galibiyeti gündeme oturacaktı.

1975 yılında bir diğer Sovyet satranç ustası Anatoly Karpov’a karşı unvanını koruyacağı bir müsabakaya girecekti. Ancak müsabaka öncesi şartları kabul edilmeyince maçı oynamadı ve ünvanını rakibine bıraktı.

Bu olayın ardından yaklaşık 20 sene ne bir müsabakaya katıldı ne de kamuoyu önüne çıktı. Nerede olduğuna dair hiçbir bilgisi olan yoktu.

Tekrar ortaya çıkması ve ABD karşıtlığı

1992 yılında, Spassky’ye karşı gayriresmi bir maç için tekrar ortaya çıkacaktı. ABD’nin Yugoslavya’ya uyguladığı ambargoyu delerek maçı oynamak için ülkeye gitti ve ezici bir galibiyet aldı. Olayın ardından ABD kendisi için yakalama kararı çıkardı. Bunun üzerine Fischer bir göçmen olarak yaşamaya başladı.

Bu tarihten sonra ABD ve annesi Yahudi olmasına rağmen Yahudi karşıtı söylemleriyle anılmaya başlandı. Geçmişte de benzeri söylemleri olmasına rağmen bu süreçte söylemleri dünya gündemine oturacaktı. 11 Eylül Dünya Ticaret Merkezi ve Pentagon Saldırıları’na dair övgü dolu sözler sarf etti.

Bu dönemin ardından Macaristan, Filipinler ve Japonya gibi ülkelerde yaşadı. Satranç960 (Fischer Satrancı) adlı bir satranç türü geliştirdi. Bu türde piyonların arkasındaki diğer taşlar rastgele diziliyordu ve oyuncunun yeteneği daha fazla ön plana çıkmak zorunda kalıyordu.

2004 yılında Japonya’da, iptal edilmiş olan pasaportunu kullanırken yakalanarak tutuklandı. Tutuklanması küçük çaplı bir küresel krize yol açtı. Sonunda İzlanda’ya yazdığı bir mektupla İzlanda vatandaşlığı almayı başardı ve buraya yerleşti. ABD’de eşyalarının zorla satıldığını ve banka hesaplarına el koyulduğunu açıkladı.

Tartışılan 11 Eylül röportajı

Bobby Fischer, 11 Eylül 2001 saldırılarından iki saat sonra yerel medyaya, oldukça tartışılan bir röportaj verecekti.

Röportajda saldırıları savunan ve ABD’yi suçlayan Fischer, ABD ve Yahudi karşıtı ifadeler kullandı.

Fischer’ın ifadeleri şu şekildeydi:

– Haberlerin hepsi harika, kahrolası Yahudilerin başlarının ezilmesinin vakti geldi. ABD’nin işini bir defada bitirmeli.

– Çok mutluyum, olanlara inanamıyorum. ABD için ağlayacak halim yok, biliyorsunuz.. ABD dünyanın her yerinde suç işliyor. Bu gösteriyor ki ABD’nin yaptıkları eninde sonunda kendine de geliyor.

– Bu hareketi alkışlıyorum. Bakın, kimse anlamıyor, kimse. ABD ve İsrail Filistinlileri yıllardır katlediyorlar ve herkese pislikmişler gibi davranıyorlar. Şimdi bu yaptıkları o­nlara geri dönüyor. ABD kahrolsun, ABD’yi korkudan tutuşmuş halde görmek istiyorum.

– (“ABD bir süper güç, bu nasıl oldu?” sorusuna cevap olarak) Büyük olasılıkla herkesin düşündüğü kadar güçlü değil. Uçakları kaçırdılar ve kimse bu konuda istihbarat sahibi olamadı. Bu büyük bir operasyondu. Büyük olasılıkla yüzlerce insan böyle bir operasyonu bekliyordu.

– Bu öldürülen Araplar için bir tür özür. İsrail’deki haydut durumunda olan Yahudileri biliyorsunuz. Tamamıyla yeni bir dünya arzuluyorum.

– Kimsenin buradaki Japonları umursadıkları yok. Milyonlarca Amerikan askerinin hayatını kurtarmak ve birkaç hafta içinde olacak Japon işgalini engellemek gibi ipe sapa gelmez sözde bir sebeple ABD yüz binlerce insanı atom bombasıyla öldürdü. Değil mi? ABD, yalanlara ve hırsızlığa dayanmaktadır. Benim ABD için yaptıklarıma bakın. ABD bir Amerikan futbolu, bir beyzbol imajına sahip bir ülkeydi, kimse entelektüel bir ülke olarak düşünmüyordu. Ben bütün bunu tersine çevirdim değil mi? Fakat o­nların işine yarıyordum çünkü o zaman Soğuk Savaş vardı. Şimdi Soğuk Savaş olmadığı için o­nların işine yaramıyorum, yaptığım her şeyi silip süpürmek istiyorlar. Amaçları beni hapse tıkmak.

– Bu ülkenin tarihine bir bakmak lazım. Hiçbir şey karşılığında bir şeyler almak. Al ve öldür. Onlar toprağınızı alır sonra da sizi öldürürler. İşte bu ABD’nin hikayesi. Toprağınızı alır sonra sizi öldürürüz, değil mi? Sonra da Afrika’dan köle getiririz. İşte ABD’nin hikayesi. Adi bir ülke. Çocukken bile ABD tarihine karşı en ufak bir ilgi duymazdım.

– ABD yapması gerekenleri yapmayacak. ABD, son yüzyıllardaki politikalarının hatalı olduğunu kabul etmeli ve dünyanın her yerindeki askerlerini çekerek İsrail’i desteklemeyi bırakacağını ilan etmeli.

– Demokrasi ABD’nin suçlarını örtbas etmek için bulunmuş tam bir palavra.

(Röportajda yer alan ifadeler Amerikan asıllı satranç ustası Bobby Fischer’ın görüşleridir ve Mepa News’in editöryel politikasını yansıtmayabilir.)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar