Zarif’ten Trump’a hitaben: Savaş her halükarda kötüdür

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, dün gece Twitter’da ABD Başkanı Donald Trump’ın savaşı eleştiren ikiyüzlülüğüne ve Batı Asya bölgesindeki ülkelere eşzamanlı silah satışına atıfta bulunarak, savaşın her halükarda kötü olduğunu vurguladı.

İRNA’ya göre, Zarif, Twitter’da şunları yazdı: “Donald Trump, ABD’nin silah şirketlerinin ceplerini doldurmak için ABD’nin savaş arzusunu kabul etse de, kendisi de aynı şirketlerin silahlarını bölgeye satmak için sıcak pazarla uğraşıyor. ”

Zarif, Trump’ın, Soğuk Savaş’ın ticaretin yararına olduğu için iyi olduğuna inanıyor, ama sıcak savaşa aynı gözle bakmadığını fakat her halükarda savaşın zaten kötü bir şey olduğunu bildirdi.

Bu arada ABD Başkanı Trump, kısa sürede ABD’nin Irak’taki asker sayısını 2 bine, Afganistan’daki asker sayısını da 4 bine düşüreceklerini açıkladı.

Trump, Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında, “Afgan taraflar arasında yapılacak barış görüşmelerinin başlangıcı için Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Katar’ın başkenti Doha’ya gideceğini duyurmaktan memnuniyet duyuyorum.” ifadesini kullandı. 

3 Kasım’daki seçimleri kazanması durumunda İran ile kısa süre içinde bir anlaşma imzalayacaklarını öne süren Trump, Filistin’in de uzlaşı için masaya gelmesini umduğunu söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Trump, TikTok'a ABD'li bir şirkete satılması için verilen süreyi uzatmayacak

Next Article

CFTC: İklim değişikliği Amerikan finans sisteminin istikrarı için büyük bir risk

Related Posts