Çarşamba, Nisan 17, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Trump’a karşı bir aday daha kaybetti: Tim Scott yarıştan çekildi

ABD’de Güney Carolina Senatörü Tim Scott, mayıs ayında büyük umutlarla girdiği başkanlık adaylığından çekildiğini açıkladı. Sebebi ise, Cumhuriyetçiler arasında eski devlet başkanı Donald Trump’ın hala anketlerde birinci çıkması.

Fox News Channel’ın Amerika’da Pazar Gecesi programında konuşan Scott, “Bugün Amerika’yı 22 Mayıs’ta sevdiğimden daha çok seviyorum. Fakat Iowa’ya döndüğümde başkan adayı olmayacağım. Adaylığımı askıya alıyorum. Sanırım gezegendeki en dikkat çekici insanlar olan seçmenler bana çok net şekilde ‘şimdi değil Tim’ diye söylüyorlar.” dedi. 

Böylece, ABD’de Cumhuriyetçi Parti’de Mike Pence’in ardından Tim Scott da yarıştan çekilmiş oldu. Yarışta şu anda Nikki Haley, Ron DeSantis, Chris Christie, Vivek Ramaswamy, Donald Trump ve Asa Hutchinson kaldı.

TRUMP ANKETLERDE BİR NUMARA 

Scott’ın kararı, kampanyası için bağış bulmakta zorlandığı ve anketlerde geride kaldığı bir döneme denk geliyor. Scott’ın adaylığını durdurmasının ardından kampanyasının iki önemli bağışçısı artık Nikki Haley’i destekleyeceklerini açıkladı. 

Öte yandan, Tim Scott, Senato’daki tek Cumhuriyetçi siyahiydi. Scott kendisini ABD’deki siyasi bölünmeleri düzeltebilecek muhafazakar bir Cumhuriyetçi olarak tanımlıyor. 

Bu arada, Nikki Haley, birçok eyalette ve ülke çapındaki anketlerde Scott’ı geride bıraktı. Ancak Cumhuriyetçi Parti’de Donald Trump, başkan adaylığı yarışında rakiplerinin açık ara önünde bulunuyor. Adaylar tartışma programlarına çıkarken, Trump bunlara katılmıyor. 

İSRAİL HAKKINDAKİ AÇIKLAMALARI ELEŞTİRİLDİ 

Scott adaylığını açıklarken, “Tek ebeveynli bir evde, küçük bir apartman dairesinde, yoksulluk içinde büyüyen bir çocuğun bir gün halkın evinde ve hatta belki Beyaz Saray’da hizmet etmesinin kesinlikle mümkün olduğu bir ülkede yaşıyoruz” demişti. Ancak bu mesajı Cumhuriyetçi ön seçmenleri etkilemede başarısız oldu ve Scott, hakkında 91 ağır suç isnat edilmesine rağmen Trump’a büyük ölçüde sadık kalan bir parti tabanının desteğini kazanmakta zorlandı.

Geçtiğimiz haftalarda ise Scott, Biden’ı Hamas’ın 7 Ekim’de gerçekleştirdiği ve bin 400’den fazla İsraillinin ölümüne yol açan saldırılara verdiği tepkiden dolayı sert bir şekilde eleştirdi. Biden’ın dış politika duruşunu eleştiren Scott, Biden’ı şiddete neden olmakla suçladı. Scott, “Hamas bu saldırıları gerçekleştirirken Joe Biden’ın elinde kan var. Zayıflığı saldırıyı davet etti.” dedi. 

Scott daha sonra İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’yu Hamas saldırılarına karşı verdiği “tepki”den dolayı övdü. Scott’ın bu yorumu yaptığı sırada İsrail, Gazze’yi havadan bomlayarak binlerce Filistinliyi öldürüyordu. 

Popüler Yazılar