Trump: ‘Yasal oyları sayın’

Başkan Donald Trump ve bazı Cumhuriyetçi destekçileri, Joe Biden’ın önemli savaş alanlarındaki liderliği tersine çevirmek için yaptığı çetin…

Başkan Donald Trump ve bazı Cumhuriyetçi destekçileri, Joe Biden’ın önemli savaş alanlarındaki liderliği tersine çevirmek için yaptığı çetin bir mücadelede çığlık atıyor: ‘tüm yasal oyları sayın.’ dedi.

Biden başkanlığı kazanmak için gerekli olan 270 Seçici Kurul oyunu güvence altına almaya yaklaşırken, Trump’ın stratejik zorunluluklarının altını çiziyor ki bu, hukuki emsalden çok siyasi mesajlara dayanan taktiklerdir.

California Irvine Üniversitesi’nde hukuk ve siyaset bilimi profesörü ve kitabının yazarı olan Rick Hasen, “Bu, ‘yasal’ oy kelimesinin kullanımı değil, orada çok fazla yasadışı veya hileli oy olduğunun sürekli imasıdır. Kampanya tarafından pek çok sahtekarlığın yapıldığını destekleyen hiçbir kanıt yok.” dedi.

Trump’ın kendi yönetimi bile, yaygın seçmen sahtekarlığı ve yasadışı oy kullanma iddialarını geri püskürttü ancak iddialarda bulunan Trump’tan bahsetmedi. ABD seçim güvenliğini denetleyen federal kurum olan Siber Güvenlik ve Altyapı Güvenliği Ajansı da yerel seçim bürolarının “Sahte oy pusulaları yoluyla sahtekarlık yapmayı oldukça zorlaştıran” tespit önlemleri aldığını belirtti.

Arizona, Georgia, Michigan, Pennsylvania ve Nevada’daki savaş eyaletlerindeki, hem Cumhuriyetçi hem de Demokrat üst düzey seçim yetkilileri, yaygın oy usulsüzlükleri, büyük sahtekarlık veya yasadışı faaliyetler görmediklerini söylediler. Sayım yavaş  ancak bu beklenen bir şeydi çünkü bu yıl koronavirüs pandemisinde rekor sayıda insan posta yoluyla oy kullandı.

Bu, Georgia Valisi, Maine’den yeni seçilen Senatör Susan Collins ve Başkan Yardımcısı da dahil olmak üzere, tüm yasal oy pusulalarının sayılması gerektiğini savunan Cumhuriyetçi liderlik korosunu durdurmadı. Demokratlar ve Biden ise “Her oy sayılmalı” diye takılıp kaldı.

Üst düzey bir Georgia seçim yetkilisi ve bir Cumhuriyetçi olan Gabriel Sterling, cuma günü yaptığı açıklamada, sürecin pek çok korumayla birlikte halka açık ve şeffaf olduğunu ve “çoğu durumda evrak işleriyle” desteklendiğini söyledi.

Bu arada, Georgia Trump destekçileriyle bir mitinge katılan Cumhuriyetçi ulusal başkan Ronna McDaniel, ayrıntılar sunmadan GOP’un Georgia’daki “usulsüzlükler” hakkında “haberler” duyduğunu söyledi. Bu tür örneklerin “araştırılabilmesi” için “sabır” çağrısında bulundu.

Bu sezon pek çok oy pusulası, ABD genelinde ani artış gösteren virüs korkusundan ötürü posta yoluyla geldi. Sadece oy verme hakkına sahip seçmenlerin bunu yapabilmesini ve sadece bir tanesini oy vermelerini sağlamak için sisteme yerleştirilmiş bu oy pusulaları için çok sayıda güvenlik önlemi var.

Bu, yalnızca kayıtlı seçmenler tarafından gönderilen oy pusulalarını sayarak ve bazı eyaletlerde, oy pusulalarındaki imzaları yerel seçim bürosunda kayıtlı olanlarla eşleştirerek, ölen veya eyalet dışına çıkan seçmenleri çıkarmak için güncellenmiş seçmen listelerini içerir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
Trump'a kötü haberi kızıyla damadı mı verecek: "Kimse Kral Lear'a gerçeği söylemek istemiyor"

Trump'a olası kötü haber kızıyla damadı mı verilecek?

Next Article

Hizbullah, ABD'nin Gebran Bassil'e yaptırım hamlesini eleştirdi

Related Posts