Ana Sayfa Ekonomi Suudiler petrolde 100 doları hedefliyor: ABD yönetimi memnun değil

Suudiler petrolde 100 doları hedefliyor: ABD yönetimi memnun değil

0
Suudiler petrolde 100 doları hedefliyor: ABD yönetimi memnun değil

Riyad ve Moskova’nın arz kesintilerini yıl sonuna kadar uzatmasının ardından Brent ham petrolü bu hafta 2023 yılında ilk kez varil başına 90 doları aşarken, küresel talep rekor seviyeye ulaşırken petrol Haziran ayından bu yana %25 yükselmiş durumda.

Financial Times’ın haberine göre, Suudilerin petrol fiyatlarını yükseltme hamlesi, ABD’nin İsrail ile Krallık arasındaki ilişkileri normalleştirmek için tarihi bir anlaşma peşinde koştuğu ve bu hafta sonu Hindistan’da yapılacak G20 toplantısında Rusya’ya karşı ittifakı güçlendirmeye çalıştığı bir dönemde Suudi Arabistan ile ABD arasındaki çatlağın yeniden açılması riskini de taşıyor.

Arz kesintilerinin uzatılması, ‘Bidenomics’in işe yaradığının bir işareti olarak güçlenen bir ekonomi ve yavaşlayan enflasyonu vurgulayan Beyaz Saray için de hassas bir zamanda geldi.

Sıkılaşan petrol piyasası, ham petrolü yıl sonundan önce varil başına 100 dolara çıkarabilir ve batı ekonomilerinde enflasyon azalmaya başlarken yakıt maliyetlerini artırabilir.

Fiyatların bu yıl neredeyse dörtte bir oranında artarak galon başına 3,80 dolara yükseldiği ABD benzin istasyonlarında sorun şimdiden açıkça görülüyor. Bu rakam geçen yaz ulaşılan 5 doların üzerindeki rekor seviyenin altında kalsa da Biden’ın Ocak 2021’de göreve başladığı seviyenin yüzde 60 üzerinde.

Biden’ın Cumhuriyetçi rakipleri, Beyaz Saray’ı yerli petrol üretimi yerine iklim politikasına öncelik vermekle suçluyorlar. Biden’ın ulusal güvenlik danışmanı Jake Sullivan, Riyad’ın ilave kesintileri açıklamasının ardından Salı günü yaptığı açıklamada Beyaz Saray’ın ‘Suudilerle düzenli angajmanını’ sürdüreceğini söylemiş fakat Biden’ın başarısını değerlendirmek için nihai ölçütün ‘Amerikan tüketicisi için bir galon benzin fiyatı’ olacağını da belirtti.

Resmi bir ikili görüşme teyit edilmemiş olsa da Biden, Yeni Delhi’deki G20 toplantısında Muhammed bin Selman ile görüşebilir.