Ana Sayfa Dış Siyaset Latin Amerika Küba’dan İsrail soykırımına tepki

Küba’dan İsrail soykırımına tepki

0
Küba’dan İsrail soykırımına tepki

Küba Devlet Başkanı Diaz-Canel, uluslararası toplumu “terörist İsrail Devleti”nin Gazze’deki “soykırımını” durdurmaya çağırıyor ve Filistinlilere yönelik zulme son verilmesi için derhal harekete geçilmesi çağrısında bulunuyor.

Beyrut merkezli el-Meyadin haber kanalına göre, Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel, Cumartesi günü sosyal medyadan Gazze’deki soykırıma karşı eylem çağrısında bulundu. 

Diaz-Canel, başkent Havana’daki Jose Marti Anıtı’na yansıtılan Filistin bayrağını X’te paylaşarak şunları yazdı: “Filistin toprakları işgalci İsrail’in kiniyle şehit edilmeye, kana bulanmaya, temellerine kadar yok edilmeye devam ettiği sürece, bu suçu kınamaktan ve uluslararası topluma çağrıda bulunmaktan yorulmayız! Küba, ırtık durdurulmasını talep ediyor.”

Küba, İsrail’in Filistin halkına yönelik soykırımını kınamak gerektiğini” vurgulayarak, “Gazze’deki katliamın durdurulması için uluslararası toplumun çabalarını hızlandırmak acildir.” dedi.

20 Aralık’ta Küba Parlamentosu, İsrail işgalinin suçlarını kınayan Filistin halkıyla dayanışma deklarasyonunu oybirliğiyle onaylanmıştı. 

Ocak ayında Küba, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na İsrail’in Gazze Şeridi’nde devam eden Filistinlilere yönelik soykırımını sona erdirme çabalarını hızlandırma çağrısında bulundu ve “ABD’nin BM Güvenlik Konseyi’nde vetoyu defalarca kullanmasını” kınadı.

Küba, İsrail soykırımının karşısında daima Gazze ve halkının destekçisi oldu.

Diaz-Canel, insanlık ayıbı olarak gördüğü Gazze Şeridi’nde devam eden vahşet nedeniyle İsrail hükümetini “terörist devlet” olarak nitelendirerek eylemlerini eleştirdi.