Ana Sayfa Dış Siyaset Türkiye James Jeffrey: Türkiye ABD’ye yönelmek istiyor

James Jeffrey: Türkiye ABD’ye yönelmek istiyor

0
James Jeffrey: Türkiye ABD’ye yönelmek istiyor

ABD’nin eski Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Türkiye’nin ABD’ye yönelmek istediğini iddia etti.

ABD’nin eski Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey, Kuzey Irak merkezli yayın organı Kurdistan24’e konuştu.

Terör örgütü DEAŞ’ın bölge için tehdit oluşturmaya devam ettiğini kaydeden Jeffrey, örgütün özellikle Suriye Hükümeti’nin kontrolündeki bölgeler ile Irak’ın bazı bölgelerinde aktif olduğunu kaydetti.

Irak ve ABD’nin, güvenlik güçlerini güçlendirerek DEAŞ’ın yarattığı tehdide karşı koymak için birlikte çalışmaya devam ettiğini kaydeden Jeffrey, “Türkiye’nin de PKK, DEAŞ ve Esad ordusuyla ilgili güvenlik kaygıları var, bu amaçla da ABD’ye yönelmek istiyor.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 13 yıl sonra gerçekleştirdiği Bağdat ve Erbil ziyaretlerini de değerlendiren Jeffrey, şöyle devam etti:

“İran’ın etkisi altındaki Irak Federal Mahkemesi’nin Kürdistan Bölgesi ve bileşenler üzerinde, Erdoğan’ın endişelenmesine neden olacak şekilde baskı oluşturmasının ardından Erdoğan’ın Kürdistan Bölgesi’ni ziyaret etmesi çok önemli. Türkiye, Kürdistan Bölgesi’nin güçlü olmasını, Türkiye’nin dostu olmasını, Kürt partilerinin birlik olmasını ve Bağdat’ın Kürdistan Bölgesi’ne uyguladığı baskının sona ermesini istiyor. Amerika’nın da istediği budur.”