İşgalcilerin varlığı halka soruldu

0
62

Hükümet, Iraklıların cep telefonlarına, “Aziz vatandaşımız, uluslararası koalisyonun Irak’taki misyonunun devamını destekliyor musunuz?” ifadesinin yer aldığı bir mesaj gönderdi. Söz konusu mesajda, sorunun yanıtlanması için link de yer alıyor. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), 5 Ocak’ta Irak’ın başkenti Bağdat’ta, İran’a yakın Haşdi Şabi’ye bağlı Şii milis gücü Nuceba Hareketi yöneticilerinden Ebu Takva es-Saidi’nin tehdit olarak görüldüğü için hava saldırısında öldürüldüğünü açıklamıştı.

Irak Başbakanı Muhammed Şiya es-Sudani, 5 Ocak’ta yaptığı açıklamada, “Hükümet olarak koalisyon güçlerinin varlığını tamamen sonlandırmak için ikili komisyonu çalıştırmaya başlama sürecindeyiz. Irak’ın egemenliğini korumak için hiçbir şey ihmal edilmeyecek. Irak’taki varlığı için hiçbir gerekçesi kalmayan koalisyon güçlerinin varlığını sonlandırma yönündeki değişmez tutumuzu yineliyoruz” demişti.

ABD GERİ ÇEKİLMEYİ DÜŞÜNMÜYOR!

Irak’ın “ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin ülkedeki varlığının sonlandırılacağı” açıklamasının ardından, ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon), Irak’taki askerlerini geri çekme gibi bir planlarının olmadığını bildirdi. Pentagon Sözcüsü Tuğgeneral Patrick Ryder, gazetecilerin sorularını yanıtladı. “Şu anda (çekilme konusunda) herhangi bir plandan haberdar değilim” diyen Ryder, DEAŞ ile mücadele yalanıyla oluşturulan Doğal Kararlılık Operasyonları Birleşik Görev Gücü (CJTF-OIR) misyonlarına odaklanmaya devam ettiklerini belirtti. Ryder, Irak hükümetinin ‘daveti’ üzerine bölgede bulunduklarına dikkati çekti.