İran, 6 milyar dolar karşılığında beş Amerikalıyı serbest bırakacak

ABD ve İran’ın 2018’den bu yana Güney Kore’de tutulan 6 milyar dolarlık fonun Biden yönetimi tarafından serbest bırakılmasının ardından 5 ABD’linin de Tahran tarafından salıverilmesi bekleniyor.

İran’da cezaevinde bulunan beş ABD vatandaşının, Katar’ın aracılık ettiği bir anlaşma kapsamında ülkelerine dönmesi bekleniyor.

Aynı zamanda İran pasaportu da bulunan dört erkek ve bir kadın, Güney Kore’de tutulan dondurulmuş İran fonlarından 6 milyar doların Doha’daki bankalara ulaştığı onaylandıktan sonra uçağa binecek.

Karşılığında, ABD yaptırımlarını ihlal etmek başta olmak üzere çeşitli suçlamalarla ABD hapishanelerinde tutulan beş İranlı da serbest bırakılacak.

Mahkum değişimi, bir yıl süren dolaylı görüşmelerin ardından geçen ay sonuçlanan anlaşmanın bir parçası.

İran’ın kötü şöhretli Evin hapishanesinde tutulan Amerikalılara, yakında serbest bırakılacakları bir çok kez söylenmişti. Bunun önümüzdeki saatlerde gerçekleşmesi bekleniyor.

Bu kişiler arasında 51 yaşındaki Siamak Namazi, 59 yaşındaki iş insanı Emad Shargi ve aynı zamanda İngiliz vatandaşı olan 67 yaşındaki çevreci Morad Tahbaz var.

İran fonu serbest kalıyor

ABD Başkanı Biden’ın, uzun süredir İran tarafından pazarlık kozu olarak kullanılan Amerikalıları ülkelerine getirmesi isteniyor.

Bu anlaşmayla, İran’ın Güney Kore’ye petrol satışından elde ettiği para serbest kalacak. Ancak Katar bankalarına yatırılan fonlar üçüncü şahıslar tarafından yalnızca gıda ve ilaç gibi malların satın alınmasındak kullanılabilecek.

Takas tartışmalı görülüyor.

Önde gelen ABD’li Cumhuriyetçiler ve İranlı aktivistler, bunun sadece daha fazla rehin almayı teşvik edeceğini söylüyor.

Ancak mahkumlar ve sevdikleri için bunun anlamı farklı.

Previous Article

Netanyahu: ABD'deki İsrailli göstericiler İran'la birlikte hareket ediyor

Next Article

ABD, eski İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad ve İran İstihbarat Bakanlığına yaptırım uygulayacak

Related Posts
Devamı

Cumhurbaşkanı Erdoğan: S-400’de bizim düşüncemiz daha önce neyse bunu aynı şekilde Başkan Biden’a ifade ettim

Cumhurbaşkanı Erdoğan, NATO zirvesi kapsamında yaptığı temaslar ve ABD Başkanı Biden'le yaptığı görüşme hakkında açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, S-400 hakkında gelen bir soruya, "S-400'de bizim düşüncemiz daha önce neyse, aynı düşünceyi Sayın Başkan'a ilettim. F-35 konusunu da aynı şekilde ifade ettim" şeklinde yanıt verdi.