Intel, İsrail rejimine yatırıma devam ediyor

0
77

The Times of Israel sitesinde yer alan habere göre, Amerika merkezli ileri teknoloji şirketi Intel halen devam eden savaşa rağmen İsrail rejiminde bulunan yatırımlarını genişletme kararı aldı.

Intel, işgal altındaki Filistin’de yer alan Kiryat Gat’taki fabrikasındaki yarı iletken mikro çiplerin üretimini arttırmak için 3 milyar 200 milyon dolar ilave yatırım yapacağını açıkladı.

1974 yılından bu yana İsrail rejiminde faaliyet gösteren Intel bugüne kadar 50 milyar dolarlık yatırım yaptı. Intel’in bu yatırımları İsrail rejimini yarı iletkenler pazarında dünya çapında bir üretim merkezine dönüştürdü.

Intel’in verilerine göre, dünyadaki kişisel bilgisayarların önemli bir kısmı İntel’in Kiryat Gat’taki fabrikasında üretilen yarı iletkenleri kullanıyor.

Intel’in Kiryat Gat dışında Hayfa, Petah Tikva ve Kudüs’te de AR-GE merkezleri bulunuyor. Intel İsrail rejiminde doğrudan 12 bin, dolaylı olarak da 40 bin kişilik istihdam sağlıyor.

Intel’in 50 yıldan bu yana İsrail rejimine 50 milyar dolar civarında yatırım yaptığı söyleniyor. Buna karşılık Intel’in 2022 yılında İsrail rejiminden yaptığı ihracat 8 milyar 700 milyon doları buluyor.

İsrail rejimi Finans Bakanı Bezalel Smotrich bu kararın İsrail rejimine ve ekonomisine inancı yansıttığını söylese de, okuyucular Filistin ile İsrail rejimi arasındaki savaş devam ederken, bölgedeki hiçbir fabrikanın güvende olamayacağını ve buralara ilave yatırım yapılmasının zor olduğunu düşünüyor.