George Floyd’un ölümüne neden olan eski polis Derek Chauvin hakkındaki 3 suçlamanın tamamından suçlu bulundu

ABD’de siyah George Floyd’un öldürülmesiyle ilgili davada eski polis Derek Chauvin, hakkındaki 3 suçlamanın tamamından suçlu bulundu. Böylelikle,…
George Floyd'un ölümüne neden olan eski polis Derek Chauvin hakkındaki 3 suçlamanın tamamından suçlu bulundu

ABD’de siyah George Floyd’un öldürülmesiyle ilgili davada eski polis Derek Chauvin, hakkındaki 3 suçlamanın tamamından suçlu bulundu. Böylelikle, Minnesota tarihinde ilk defa beyaz bir polis ‘bir siyahı öldürmekten’ sorumlu tutuldu.

Siyah Amerikalı George Floyd’un ölümüne dair eski polis memuru Derek Chauvin’in yargılandığı davada jüri kararı açıklandı.

​​​​​​​Minneapolis’teki Hennepin Bölge Mahkemesi’nde 4 haftadır devam eden yargılamada dün 12 kişilik jüri, yaklaşık 10 saat süren müzakereden sonra yerel saatle 16.10’da kararını açıkladı.

Yargıç Peter Cahill tarafından okunan jürinin kararında Chauvin, kendisine yöneltilen 2 ve 3. dereceden cinayet ile 2. dereceden adam öldürme suçlamalarının tümünden suçlu bulundu.

Kararın okunmasının ardından Chauvin’in hakkında kefalet kaldırıldı ve tutuklanarak cezaevine kondu.

‘George’un öldürülmesine izin veren sistem değişmeden kalıyor’

Amerikan Sivil Özgürlükler Birliği (ACLU) ise, kararın ‘iyileştirmeye yardımcı olabileceğini umduklarını’ ancak bunun daha fazla reforma ihtiyaç duyan bir sistemde ‘küçük bir kazanım olduğunu’ söyledi. 

Açıklamada, “Minnesota tarihinde ilk defa, beyaz bir polis memuru bir siyahı öldürmekten sorumlu tutuldu. Bugünün kararı polisin sorumluluğunun belirlenmesi açısından küçük bir kazanç ve kederli bir topluluğun iyileşmesine neden olabilir, ancak George’un ailesinden ve onu çok seven topluluklardan koparılarak öldürülmesine izin veren sistem tamamen değişmeden kalıyor” ifadelerine yer verildi.

29 Mart’tan beri devam eden davada toplam 45 tanık dinlenmiş, savcılık ve savunma makamlarını önceki gün kapanış konuşmalarını yapmıştı.

Floyd olay yerine gelen acil sağlık ekiplerince kaldırıldığı hastanede öldüğü belirtilmiş, olayla ilgili görüntüler ülkede siyahlara yönelik polis şiddeti tartışmalarını alevlendirmiş ve şiddetli protestolara neden olmuştu.

Floyd’un ölümüne neden olmakla suçlanan Chauvin, olaydan 4 gün sonra gözaltına alınmış, hakkında 2 ve 3. dereceden cinayet ve 2. dereceden adam öldürme suçlamalarıyla dava açılarak tutuklanmıştı.

Chauvin, 29 Mayıs 2020’den beri tutuklu bulunduğu Oak Park Heights’teki hapishaneden 10 Temmuz 2020’de, 1 milyon dolar kefaletle serbest bırakılmıştı.​​​​​​​

Previous Article

Beyaz Saray: Moskova Büyükelçimiz yakında Rusya'ya geri dönecek

Next Article
ABD, koronavirüs nedeniyle dünyadaki ülkelerin yüzde 80'i için 'seyahat etmeyin' uyarısı yayımladı

ABD, koronavirüs nedeniyle dünyadaki ülkelerin yüzde 80'i için 'seyahat etmeyin' uyarısı yayımladı

Related Posts
Devamı

ABD Başkanı Joe Biden: Taliban hükümetini tanımak gibi bir niyetimiz yok, bu çok uzak bir yol

ABD Başkanı Joe Biden, yaptığı açıklama Taliban'ı "Yeni Afgan hükümeti" olarak tanıma gibi bir niyetlerinin olmadığını belirterek "Bu çok uzak bir yol, buna daha çok var" dedi. Beyaz Saray Basın Sekreteri Jen Psaki de geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada, ABD'nin Taliban'ı tanımak için acele etmediğini söylemişti.