Cumartesi, Temmuz 13, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Ermenistan ile ABD ortak askeri tatbikat düzenleyecek

Ermenistan, gelecek hafta ABD ile ortak bir askeri tatbikata ev sahipliği yapacağını duyurdu. Gelişmenin ülkede askeri güç bulunduran Rusya’yı rahatsız edeceği düşünülüyor.

Ermenistan Savunma Bakanlığı, ABD ile 11-20 Eylül tarihleri arasında ‘Kartal Partner 2023’ tatbikatının yapılacağını duyurdu.

Açıklamada tatbikatın amacının, Ermeni güçlerini uluslararası barışı koruma misyonlarına katılmaya hazırlamak olduğu belirtildi. Tatbikata iki taraftan kaç askerin katılacağı açıklanmadı.

Azerbaycan ile sık sık askeri çatışmaya giren Ermenistan’da Rusya’nın askeri varlığı bulunuyor. Moskova, 1991 yılına kadar Sovyetler Birliği’nin parçası olan Güney Kafkasya bölgesinde önemli bir askeri güç konumunda.

Rusya, Ermenistan ile Azerbaycan arasında çıkan savaşı 2020’de sona erdiren ateşkes anlaşmasının ardından Dağlık Karabağ’da da asker bulundurmaya başladı.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, hafta sonu bir İtalyan gazetesine verdiği röportajda, Rusya’nın, ‘Azerbaycan’ın devam eden saldırganlığına’ karşı ülkesini korumada başarısız olduğunu söylemişti. 

Ermeni Başbakan ayrıca Ukrayna’da devam eden savaşın Rusya’nın Ermenistan’ın tüm güvenlik ihtiyaçlarını karşılayamaması anlamına geldiğini ifade etmiş, Rusya’ya bağımlı olmanın hata olduğunu ifade etmişti.

Popüler Yazılar