Cumartesi, Nisan 20, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

‘Amerikalıları beceren zenginleri yiyin’ diye hicvedilen Musk, hırsından Marx ve Kapital’e saldırdı

oronavirüs pandemisi döneminde kişisel servetini üç kat artırarak en zenginler listesinde ilk 10’a giren Elon Musk, solcu davaya savaş açan tweetlerine yenilerini ekledi.

ABD’li teknoloji devi, pandemi yüzünden ekonominin kapanması nedeniyle safları 25 milyona büyüyen işsizler ordusu için haftalık 600 dolarlık ödeme programının sona ermesinden bir gün önce, 24 Temmuz’da hükümetin bir teşvik paketinin daha halkın çıkarına olmadığını iddia eden tweet atarak tepki çekmişti.

Musk, bu kez ABD’nin Zaytung’u konumundaki Onion’un “Ülkenin CEO’ları Amerikalıları s..meye devam etmek için yemin ettiler” başlığını attığı ve okurlara “zenginleri yiyin” çağrısı yaptığı haberin tweetinde Amazon CEO’su Jeff Bezos, JPMorgan Chase CEO’su Jamie Dimon, Palantir CEO’su Alex Karp’la birlikte kendisinin fotoğrafını kullanmasına sinirlendi.

Onion’u takipten çıkan ve adı soğan anlamına gelen hiciv yayınının artık solcuların simgesi olan çiçeğe atıfla gül haline geldiğini söyleyen Musk, “Sol ortayı kaybediyor” diye tweet attı.

Hızını alamayan dünyanın en zengin beşinci kişisi, ardından bir kaç yıldır sağcılar arasında popüler olan bir memeye sarıldı.

19. yüzyılın Alman filozof ve iktisatçısı Karl Marx’ın fotoğrafı eşliğinde Almanca-İngilizce karışımı bir dille “Bana bunu bedavaya ver”, imza “Aç Noel Baba” memesini tweetleyen ABD’nin 21. yüzyıldaki starı, “Özetle Das Kapital” notunu düştü.

İki yıl önce kendisini ‘gerçek sosyalist’ ilan etmiş teknoloji devinin bu kez Marksizm düşmanlığı yapmasına 37 milyon takipçisi içinden tepki gösterenler oldu. 

Hatta Musk’ın teknoloji imparatorluğunu hükümetten aldığı yaklaşık 5 milyar dolarlık sübvansiyonla kurduğuna dair Los Angeles Times haberi yüzüne vuruldu.

Maske takmak gibi koronavirüs önlemleri dahil toplumsal meseleleri idrak etmeyen ve hafife alanları sosyal medyada hicveden “Fuck You Karen” hesabına atfen Musk için “Sen ne dersen o, Uzay Karen’ı” paylaşımı da yapıldı. 

Yeryüzünü elektrikli araçlarla istila etmekten uzayın fethine ve hatta insanla yapay zekanın simbiyozuna soyunan Musk, diğer yandan pandemi döneminde milyonların hayatını hiçe sayarak koronavirüsün önemli olmadığını, ekonominin yeniden açılması gerektiğini vaaz etti.

Haftasonunda attığı “Kime istersek darbe yaparız” tweetiyle Kasım 2019’da Bolivya’daki sosyalist Devlet Başkanı Evo Morales’e düzenlenen ‘lityum darbesiyle’ bağlantısını teyit eden Musk’ın Marx tweetine “Bana o lityumu bedavaya verin” yorumu da geldi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar