ABD’li subaylar : Yunanistan’da bulunan Amerikan askeri merkezi, Gazze halkını katletmek için İsrail ordusunun emrinde

İsmini açıklamayan ABD’li Subaylar ABD-İsrail işbirliğinin karanlık sırlarını ifşa etti. Gazze’ye yapılan saldırılarla ilgili bilgiler Yunanistan’ın Girit’teki ABD üssü’nden İsrail’e istihbarat sağladığı ortaya çıktı.

Yunanistan’ın Girit kentindeki Souda Körfezi üssünde konuşlanmış bir grup ABD ordusu subayı, İsrail’in Gazze’ye karşı savaşına katılımlarıyla ilgili bomba gibi bir açıklama yaptı. Daha önce Afganistan’da görev yapmış olan bu subaylar, Filistinli sivillere karşı devam eden savaşta İsrail’i destekleme fikrinden giderek daha fazla hayal kırıklığına uğradılar.

Başlangıçta İsrail’e istihbarat, keşif ve istihbarat desteği sağlamakla görevlendirilen subaylar, kısa sürede rahatsız edici bir gerçeği ortaya çıkardılar: İsrail’in masum Filistinlilerin hayatlarını açıkça görmezden gelmesi. İşlenen savaş suçlarının kapsamı karşısında şok oldular, İsrail’in hedeflerine ulaşmasının sivil hayatların korunmasına hiç öncelik vermediğini fark ettiler ve Gazze’yi bir başka Hiroşima ve Nagazaki’ye dönüştürdüler.

Dehşetlerine rağmen, ABD hükümetinin Souda Körfezi üssünü kullanarak İsrail’e acımasızca hayati hedefleme verileri sağladığını ve şu ana kadar 11000 sivil zayiatla sonuçlanan İsrail saldırılarını etkin bir şekilde kolaylaştırdığını da keşfettiler. Uzmanlıklarının bu şekilde sömürülmesi onları çileden çıkardı ve derin bir ahlaki ikilemle yüklendi. Savaş suçlarına istemeden katılmalarından korkarak gerçeği dünyaya ifşa etmeye karar verdiler. Ancak, Amerikan haber kanallarıyla işbirliği girişimleri sert bir direnişle karşılandı, çünkü bu yayınlar ABD ve İsrail orduları arasındaki bu ahlaksız işbirliğine ışık tutmayı reddetti.

Tereddütsüz, hayal kırıklığına uğramış ABD’li subaylar, kendisine Souda Körfezi üssü hakkında çok önemli bilgiler sağlayan ve bunları mümkün olan her muhabir ve haber ajansına yaymaları için yalvaran güvenilir bir bireye yöneldiler.

Güvenlik nedenleriyle Amerikan askeri makamlarının, kolay tanımlamayı önlemek için üssün Google Haritalar gibi herkese açık haritalardaki konumunu kasıtlı olarak gizlediklerini belirtmek önemlidir. İddiaya göre üs, Gazze savaşı öncesinde Suriye’de konuşlanmış Rus birliklerinden istihbarat bilgisi toplamak için kullanıldı.

Sözü edilen ABD subaylarının Souda Körfezi üssünde açıkladığı bilgilere göre, üssün en önemlisi bu verileri toplamak ve nihayetinde İsrail ordusuna ulaştırmak olmak üzere çeşitli işlevlere hizmet ettiği artık belli:

  • Deniz Destek Faaliyeti:

Souda Körfezi üssü, Centcom, Afrıcom ve Pocom tarafından yürütülen operasyonları destekleyen Donanma, Hava Kuvvetleri ve NATO için bir komuta ve kontrol merkezi olarak hizmet vermektedir.

  • Keşif / Dinleme Operasyonları:

Üs, istihbarat toplamada önemli rol oynayan hem Hava Kuvvetleri hem de Donanma keşif ve dinleme uçaklarının operasyonlarını kolaylaştırıyor.

  • Deniz Telekomünikasyon ve Bilgisayar Alanları Birimi:

Souda Körfezi, deniz telekomünikasyon ve bilgisayar operasyonlarından sorumlu Atlantik Okyanusu’nun Ana istasyonuna ev sahipliği yapmaktadır.

  • ABD Uçak Gemilerine Destek:

Souda Körfezi, Amerikan uçak gemilerine operasyonel hazırlıklarını ve etkinliklerini sağlayarak çok önemli destek sağlıyor.

Bu vicdanlı ABD subaylarından açıklanan bilgilere göre, İsrail’in kuşatılmış Gazze Şeridi’ne yönelik saldırısıyla ilgili olarak Souda Körfezi üssünde önemli askeri faaliyetler gerçekleşti:

  • Askeri Uçakların ve Denizcilerin Konuşlandırılması: 24 Ekim 2023’te Amerika Birleşik Devletleri, çatışmaya verdiği yanıtın bir parçası olarak Souda Körfezi üssüne çok sayıda askeri uçak gönderdi. Ek olarak, aynı zamanda Souda Körfezi’ne önemli sayıda denizci de gönderildi.
  • ISR Dronları ve İsrail Ordusuna Destek: 3 Kasım 2023’ten itibaren Amerikan ISR (İstihbarat, Gözetleme ve Keşif) dronları Souda Körfezi’nden havalandı ve Gazze Şeridi üzerinden uçuşlar gerçekleştirdi. Bu görevler, İsrail ordusuna Filistin hedeflerini belirleme ve Hamas iletişimini izleme konusunda yardım etmeyi amaçlıyordu.
  • ISR RC-135 Uçağının Katılımı: Souda Körfezi, İsrail’in devam eden savaş çabalarını desteklemek için Doğu Akdeniz’de aktif olarak faaliyet gösteren ISR RC-135 uçaklarına ev sahipliği yapıyor. Üstün istihbarat toplama yetenekleriyle tanınan bu uçaklar, İsrail’in Gazze’ye yönelik askeri operasyonunu desteklemek için düzenli seferler düzenliyor. Souda Körfezi’nden bir RC-135’in en son kaydedilen uçuşu 11 Kasım 2023’te gerçekleşti.

Gerçeği Ortaya Çıkarmak için Her Şeyi Riske Atan ABD Ordusu Subayları, Souda Körfezi’ndeki karmaşık ve zorlu bir durumu tasvir ederken, subaylar ve askere alınmış personel, İsrail’in savaşını desteklemedeki rollerine ilişkin artan muhalefeti dile getiriyorlar. Bazı subayların bu konuşlandırmadan sonra ordudan ayrılmayı planladıkları bildirilirken, askere alınan üyeler yeniden askere alınmama niyetlerini dile getirdiler. Memnuniyetsizlikleri, İsrail’in savaşını desteklemenin ardındaki gerekçeye ilişkin anlayış eksikliğinden kaynaklanıyor.

Ayrıca bu kişiler arasında Biden yönetiminin politikasının ABD’yi Netanyahu’nun “kucak köpeği ” olarak konumlandırdığına dair bir algı var.” Bu aşağılık uyum nedeniyle gelecekte ABD için potansiyel olumsuz sonuçlar bekliyorlar.

Bu arada, muhtemelen yukarıda belirtilen endişeler ve memnuniyetsizlik nedeniyle tabandaki moral düşük görünüyor. Dahası, yerel topluluklar, özellikle Filistin’i desteklemek için protesto edenler, Yunanistan’daki herhangi bir ABD askeri varlığına karşı giderek daha düşmanca davranıyorlar. Bu artan düşmanlık, üssündeki personelin karşılaştığı zorluklara katkıda bulunuyor.

İlginç bir şekilde, Yunanistan kısa süre önce Gazzelilere teslim edilmek üzere Mısır’a insani yardım malzemeleri içeren bir C-130 uçağı gönderdi. Ancak ABD’li subaylar tarafından bu jestin ülkenin ABD askeri operasyonlarına verdiği desteği örtbas etmek ve nüfusunu yatıştırmak için yapıldığı öne sürülüyor.

Bu benzeri görülmemiş vahim ile dünya şimdi derinden rahatsız edici bir gerçekliği ortaya çıkarmanın eşiğinde duruyor: ABD ordusunun İsrail’in Gazze Şeridi’nde zulmüne olanak sağlamadaki suç ortaklığı.

Souda Körfezi üssünde Ortak Operasyon Merkezi:

Souda Körfezi üssünün içinde:

Souda Körfezi Üssü’ndeki bilgisayar ve telekomünikasyon istasyonu:

Kaynak:www.notourwar.com

Previous Article

ABD: Gazze'ye daha çok yakıt girişi gerekiyor

Next Article

ABD'nin başkenti Washington'da, Gazze'deki çocuklar için yürüyüş düzenlendi

Related Posts