ABD’de yeni doğmuş siyah bebeklerin hayatını kaybetme oranının 3 kat daha fazla olduğu iddia edildi

ABD’de yapılan yeni bir araştırmada beyaz doktorlar tarafından bakımı yapılan yeni doğmuş siyah bebeklerin hayatını kaybetme oranının 3 kat daha fazla olduğu iddia edildi.

George Mason Üniversitesinde yapılan ve Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilimler Akademisi Bildirileri (PNAS) isimli dergide yayınlanan araştırmada, ”ABD’de doğan siyah bebeklerin bakımı siyah doktorlar tarafından yapıldığında yaşama oranlarının daha yüksek, beyaz doktorlar tarafından yapıldığında ise ölme olasılıklarının üç kat daha fazla olduğu ortaya çıkıyor” ifadelerine yer verildi.

1992 ile 2015 yılları arasında Florida eyaletindeki hastanelerde doğan 1,8 milyon bebeğin verilerini inceleyen araştırmacılar, siyah doktorların görevli olduğu siyahi bebek doğumlarındaki ölüm oranlarının yüzde 39 ile 58 oranında azaldığını ortaya koydu.

Buna karşılık, beyaz bebek doğumlarındaki ölüm oranlarının doktorun ırksal durumundan etkilenmediği sonucuna varıldı.

Araştırmacılar, ”Bu sonuçlar, komplike vakalarda ve siyahi bebek doğumlarının yüksek olduğu hastanelerde daha güçlü bir şekilde ortaya çıkıyor.” açıklamasında bulunurken siyah bebeklerin bakımı ile ilgili siyahi doktorların beyaz meslektaşlarından daha çok performans ortaya koyduğunu iddia etti.

Araştırma raporunda, ”Yeni doğmuş bebek ölümlerini azaltmak için doktorlar, hemşireler ve hastane yöneticileri arasındaki ırksal eşitsizlikler konusundaki farkındalığın artırılması gerekiyor” ifadesi yer aldı.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) tarafından 2000 ile 2017 arasındaki verilere göre hazırlanan bir rapor, siyah bebeklerin hala beyaz bebeklere göre iki kat daha fazla ölme riskine sahip olduğunu ortaya koyuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

New York borsası rekorla kapandı

Next Article

ABD'nin en zenginleri: Kovid-19 sürecinde servetleri 1 trilyon doları aştı

Related Posts
Devamı

Donald Trump’tan intikam sözü

Trump, cezai suçlama ile federal hakim karşısına çıkan ilk eski ABD Başkanı olarak tarihe geçerken, yedi ana başlıkta 37 suçlamayla karşı karşıya olduğu dava kapsamında ifade verdi. Casusluk Yasası’nı ihlal ve soruşturmanın engellenmesi girişimi dahil hakkındaki tüm iddiaları reddeden Trump, yeniden seçilmesi halinde “Biden’ın suçlarının” peşini bırakmayacağını söyledi.