Ana Sayfa Güncel Haberler Amerika ABD, New York limanında İran yakıtına el koydu

ABD, New York limanında İran yakıtına el koydu

0
ABD, New York limanında İran yakıtına el koydu
Refinitiv’den alınan gemi izleme verileri, ABD tarafından ele geçirilen İran yakıtını taşıyan iki tankerden birinin perşembe günü New York’ta boşaltıldığını ve üç aylık bir yolculuğun sona erdiğini söyledi.

Temmuz ayında ABD Adalet Bakanlığı, Washington’un yaptırımlara tabi iki ülke arasındaki ticareti kesintiye uğratma çabalarının bir parçası olarak, Venezuela’ya giden dört özel tankerde yer alan 1,1 milyon varil yakıta el koydu.

Gemi izleme verileri, 4 Temmuz’da Sri Lanka’ya yüklendikten sonra New York’ta Singapur bandıralı Maersk Progress tankerinden 557.000 varil benzinin boşaltıldığını gösterdi.

Reuters Haber Ajansı’nın bildirdiğine göre, ABD Adalet Bakanlığı sözcüsü yorum yapmaktan kaçındı.

Maersk Progress, geçen ay Houston’a varacaktı ancak yön değiştirdi.

Ele geçirilen yakıtın bir kısmını taşıyan ikinci bir tanker olan Euroforce, 9 Eylül’den beri Teksas kıyılarında demirlemiş durumda.

Dört İran akaryakıt sevkiyatının sahipleri, bir ABD Bölge Mahkemesi önünde el koymaya itiraz ederek, Peru ve Kolombiya’daki müşterilere yönelik olduğunu söyledikleri gönderileri kontrol etme haklarını onayladı ve şirketlerdeki bir avukat, boşaltma hakkında hiçbir bilgisi olmadığını söyledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz