Cumartesi, Temmuz 20, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

ABD liderliğinden 100’den fazla ismin atası köle sahibi çıktı: Donald Trump hariç

ABD’de yürütme, yasama, yargı erklerinde görevli 600’den fazla kişinin aile soylarını inceleyen araştırmaya göre 10 Haziran’da köleliğin kaldırılmasını kutlayan Kongre üyelerinin çoğunun kölelikle bağlantı bulmak için kendi aile geçmişlerine bakması yeterli.

Zira görevdeki Kongre’nin 536 üyesinin en az 100’ünün köle sahiplerinin soyundan geldiği belirlendi. Bunlar arasında Cumhuriyetçi Parti’den senatörler Mitch McConnell, Lindsey Graham, Tom Cotton, James Lankford ve Demokrat Parti’den senatörler Elizabeth Warren, Tammy Duckworth, Jeanne Shaheen, Maggie Hassan da var.

Obama dahil

Yanısıra görevdeki Demokrat Partili Joe Biden dahil hayattaki her ABD başkanı köle sahiplerinin doğrudan torunları. Jimmy Carter, George W. Bush, Bill Clinton ve hatta – beyaz anne tarafı aracılığıyla – ilk ve tek siyah Başkan Barack Obama dahil.

Trump’ın ataları, kölelik kaldırıldıktan sonra gelmiş

İronik şekilde bunun tek istisnası, sık sık ırkçı olmakla eleştirilen önceki Cumhuriyetçi Partili Başkan Donald Trump. Zira Trump’ın ataları, kölelik kaldırıldıktan sonra ABD’ye gelmiş.

ABD Yüksek Mahkemesi’nin görevdeki 9 yargıcından 2’sinin -Amy Coney Barrett ve Neil Gorsuch- doğrudan ataları da siyahları köleleştirenlerden.

Valilerin de beşte biri

Araştırma, 2022 itibarıyla 50 ABD eyaletinden 11’inde köle sahiplerinin soyundan gelen valiler bulunduğunu saptadı. Köleliğin muhafazası için ayrılıp iç savaş açan Amerika Konfedere Devletlerini oluşturan 11 eyaletin 8’inin valileri bunların arasında.

İçlerinden ikisi -Arkansas’ın eski valisi Asa Hutchinson ve Kuzey Dakota Valisi Doug Burgum- 2024 başkanlık seçimleri için Cumhuriyetçi Parti’nin aday adayları arasında yer alıyor.

Güney’de güçlü Cumhuriyetçiler arasında daha fazla

Son Kongre’deki Demokratların en az yüzde 8’inin ve Cumhuriyetçilerin yüzde 28’inin bu tür atalara sahip olduğu saptandı. Bu da Cumhuriyetçilerin köleliğin yoğunlaştığı Güney’deki gücünü yansıtıyor. Beyazların başta Kuzey eyaletlerinde siyahları köleleştirmesine rağmen, iç savaş arifesinde kölelik neredeyse tamamen Güneyli bir girişim haline gelmişti.

İç savaşın başladığı Güney Karolina, Kongre üyeleri ile ulusun kölelik tarihi arasındaki ailevi bağların göstergesi niteliğinde. Eyaletin son Kongre’deki 9 temsilcisinin her birinin atadan kalma bağı var. Eyaletin Kongre’deki 2 siyah temsilcisi -Cumhuriyetçi Senatör ve başkan adayı Tim Scott ile güçlü Demokrat milletvekili James Clyburn-, köleleştirilmiş atalara sahip. Diğer 7 beyaz Kongre üyesi doğrudan bir köle sahibinin soyundan geliyor. Güney Karolina’nın Cumhuriyetçi Valisi Henry McMaster da öyle.

‘Köleci geçmişle ilgili ne yapılmalı’ tartışması

ABD’de kölecilik genelde ‘Amerika’nın ilk günahı’ olarak adlandırılıyor. Siyasi seçkinlerin kölecilikle atalarından kalma bağlarına dair yeni bilgiler, bu mirasın anlamı ve yasa koyucuların bu konuda ne yapması gerektiği hakkında yenilenen ve yoğun tartışmalar yürütüldüğü dönemde geldi.

Tartışmalar okullarda kölelik ve ırkçılık hakkında ne öğretileceği, üniversite kabullerinde pozitif ayrımcılık uygulamasının geleceği ve maddi tazminatlar dahil olmak siyah haneler için kalıcı gelir ve servet eşitsizliğinin nasıl ele alınacağı meseleleri etrafında dönüyor.

Ankete göre tazminat ödemeye destek düşük

Reuters/Ipsos anketine göre köle sahibi bir ataya sahip olduğunun farkında olduklarını söyleyen beyazların diğer beyazlara göre tazminat ödemeyi destekleme olasılıkları daha yüksek. Bu grubun yüzde 42’si tazminat fikrini destekliyor. Atalarının insanları köleleştirmediğini söyleyen grupta bu oran yüzde 24.

Popüler Yazılar