Cumartesi, Temmuz 13, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

11 Eylül saldırıları: O gün ne oldu, sonrasında neler yaşandı?

ABD’de 11 Eylül 2001’deki terör saldırılarının üzerinden 22 yıl geçti ancak etkileri hala sürüyor. Saldırıların ardından dünya yeni bir düzene geçti, terörle mücadelenin dozu arttı. İnsanlık tarihinin en ölümcül terör saldırısı nasıl yapıldı, o gün neler yaşandı ve dünya bu saldırılardan nasıl etkilendi? İşte 11 Eylül ve etkileri…

11 Eylül 2001 tarihinde, terör örgütü El Kaide tarafından gerçekleştirilen saldırıların hedefleri, ABD’nin ekonomik ve askeri gücünün sembolleri olan önemli noktalardı. Saldırganlar, 4 yolcu uçağını kaçırıp intihar saldırıları düzenlemeyi planlıyordu. Bu planın büyük kısmı ne yazık ki uygulandı.

Saldırının ilk hedefleri New York’daki Dünya Ticaret Merkezi’nin Kuzey ve Güney Kuleleriydi. Kuzey Kulesi, 08.46’da vuruldu ve ardından 09.03’te Güney Kulesi de saldırıya uğradı. Her iki bina da alev aldı, üst katlarda mahsur kalan insanları kurtarmak imkansız hale geldi. Şehir dumanla kapladı. Yaklaşık iki saat sonra her iki kule de toz bulutları içinde çöktü.

Üçüncü uçağın hedefinde, Pentagon olarak bilinen ABD Savunma Bakanlığı binası vardı. Binanın batı yüzünü tahrip etmek amacıyla 09.37’de saldırı düzenlendi.

Dördüncü ve son uçak ise Pensilvanya eyaleti kırsalında F-16’lar tarafından bir tarlaya düşürüldü. Saldırganların Washington DC’deki Capitol Binası’na saldırmayı amaçladığı düşünülüyor.

Böylesi büyük çaplı bir terör saldırısı beklenmiyordu. Süper güç olarak bilinen ABD gafil avlanmıştı. 11 Eylül 2001’deki bu saldırılar, dünya genelinde büyük bir travma yarattı.

Saldırılarda 3 bine yakın kişi hayatını kaybetti

11 Eylül 2001’deki terör saldırıları insanlık tarihinin en ölümcül saldırıları olarak kayıtlara geçti. 19 terörist hariç toplamda 2 bin 977 kişi yaşamını yitirdi.

Kaçırılan 4 uçakta, toplam 246 yolcu ve mürettebat üyesi hayatını kaybetti.

New York’daki Dünya Ticaret Merkezi’nde, 2 bin 606 kişi ya saldırı gününde ya da sonradan yaşadıkları yaralanmalar sebebiyle can verdi.

Pentagon’da ise kayıp sayısı 125’di.

Kurbanlar arasında en genç olanı, 2 yaşındaki Christine Lee Hanson’dı. Ebeveynleri Peter ve Sue’yle birlikte kaçırılan uçakta yaşamını yitirdi.

82 yaşındaki Robert Norton ise saldırıların en yaşlı kurbanıydı. Eşi Jacqueline ile bir düğüne gitmek üzere bulundukları uçakta yaşama gözlerini yumdu.

Saldırılarda, Kuzey Kulesi’nin üzerindeki kısımda kurtulan kimse olmadı ancak Güney Kulesi’nin üzerindeki kısımlardan 18 kişi kurtulmayı başardı.

Terör saldırısında hedef ABD’ydi ancak hayatını kaybedenler 77 farklı ülkenin vatandaşıydı.

Saldırı sonrası yardıma koşan ilk müdahale ekibinden de kayıplar verildi. New York’daki ekipler 441 çalışanını kaybetti.

Terör saldırısını kim gerçekleştirdi?

11 Eylül terör saldırılarını gerçekleştiren saldırganlar, terör örgütü El Kaide’nin üyeleriydi. Bu saldırıların, Afganistan’da planlanılarak örgütün lideri olan Usame Bin Ladin tarafından yönetildiği tespit edildi. El Kaide, ABD ve müttefiklerini, İslam dünyasındaki çatışmalara karışmakla suçlamıştı.

Terör saldırılarını gerçekleştiren 19 kişi, dört farklı ekibe ayrılmıştı. Üç ekibin her birinde beş üye bulunurken, dördüncü ekip, yani Pensilvanya’da düşen uçakta bulunan ekip, dört kişiden oluşuyordu.

Her bir grup içinde pilot eğitimi almış bir kişi vardı ve bu eğitimler ABD’deki uçuş okullarında gerçekleştirildi.

Saldırganlardan 15’i, Usame Bin Ladin gibi Suudi Arabistanlıydı. İkisi Birleşik Arap Emirlikleri, biri Mısır ve biri de Lübnanlıydı.

ABD’nin yanıtı ne oldu?

11 Eylül 2001 günü yapılan terör saldırılarına yanıt olarak ABD, Ekim 2001’de, dönemin Başkanı George W. Bush önderliğinde ve koalisyon güçlerinin desteğiyle Afganistan’ı işgal etti.

Bu saldırı, uluslararası koalisyonun desteklediği bir operasyondu. El Kaide’yi ortadan kaldırmayı ve onları barındıran Taliban rejimini devirmeyi amaçlıyordu.

Örgütün lideri Usame Bin Ladin komşu ülke Pakistan’da yakalanıp öldürüldüğünde takvimler 2011 yılını gösteriyordu.

Popüler Yazılar