Taliban, ABD’nin Kabil Büyükelçiliği’nin duvarına bayrak çizdi

Çizimin hemen yanında Afganistan İslam Emirliği’nin arması yer alıyor Afganistan’da kontrolü sağlayan Taliban, ABD’nin Kabil Büyükelçiliği’nin önündeki duvara…

Çizimin hemen yanında Afganistan İslam Emirliği’nin arması yer alıyor

Afganistan’da kontrolü sağlayan Taliban, ABD’nin Kabil Büyükelçiliği’nin önündeki duvara hem kendi bayrağını hem de kuruluşunu ilan ettiği Afganistan İslam Emirliği’nin armasını çizdi.

Birleşik Krallık merkezli Guardian gazetesinden Emma Graham-Harrison, pazartesi Twitter’dan yayımladığı fotoğrafla elçiliğin duvarına boyayla Taliban’ın bayrağının çizildiğini dünyaya duyurdu:

Bugün Kabil’deki (eski?) ABD büyükelçiliğinin girişi. Dev Taliban bayrağının olduğu bu duvar resmi yeni boyandı.

Fox News’in paylaştığı fotoğrafta da bu çizimin hemen yanına Afganistan İslam Emirliği’nin armasının yerleştirildiği görülüyor.

Afganistan’dan çekilmeyi 31 Ağustos’ta tamamlayan ABD, “Kabil Büyükelçiliği’ni açık tutun” diyen Taliban’ı reddederek görevlileri Katar’ın başkenti Doha’ya taşımıştı.

ABD’li yetkililer tahliye sürecinde 124 bin kişinin ülkeden çıkarıldığını, bunların yaklaşık yüzde 80’inin Afgan olduğunu açıklamıştı.

CNN International, ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili dayandırdığı haberde 31 Ağustos’tan sonra 4 Amerikalının daha kara yoluyla Afganistan’dan kurtarıldığını bildirdi.

Previous Article

ABD Başkanı Joe Biden: Taliban hükümetini tanımak gibi bir niyetimiz yok, bu çok uzak bir yol

Next Article
ABD'de savcılık, 'dini inançları nedeniyle' dokuz gün boyunca standart hapishane yemeğini yemeyen 'boynuzlu şamana' organik gıda sağlanmasına hükmetti. ABD'de 3 Kasım seçiminin sonucunu kabul etmeyerek Kongre Binası'nı basan isimler arasında en tanınan figür haline gelen 'boynuzlu şamanın', organik gıda verilmediği için gözaltında hiçbir şey yemediği öğrenilmişti. Jacob Chansley isimli 'şamanın', Washington'da hapishaneye gönderildikten sonra da hiçbir şey yemediği ortaya çıktı. Avukatı Al Watkins tarafından yapılan açıklamada, Arizona'da tutuklanan Chansley'e hiçbir şey yemediği için sonunda organik gıda sağlanmıştı. Ancak Chansley, Washington'daki bir hapishaneye transfer edildikten sonra yine aynı durumla karşılaştı ve yemek yemeyi yeniden bıraktı. Watkins ise dün gerçekleşen duruşmada, Arizona'da alınan organik gıda kararının Washington'da da geçerli sayılması gerektiğini savundu. Islah Dairesi'nden bir avukat, şamanizmin organik yemek yemeyi zorunlu kıldığına dair net bir gösterge bulamadıklarını ve ayrıca organik gıda sağlamanın hapishanede 'lojistik bir kabusa dönüşeceğini' söyledi. Ancak, Yargıç Royce Lamberth ise Chansley'in dini inançları nedeniyle organik yemeğe erişmeye hakkı olduğuna hükmetti. Chansley'e, Arizona'da gözaltında bulunduğu dönemdeki gibi organik gıda sağlanması bekleniyor.

QAnon Şamanı'nın yeni savunması: Trump onun ilk aşkıydı

Related Posts