Kuzey Akımı-2 Doğalgaz Boru Hattı Yapımının Tamamlanması

Rus Gazprom Şirketi Baltık denizi üzerinden Almanya’ya uzanan Kuzey Akımı 2 doğalgaz boru hattının yapımının sona erdiğini bildirdi. Firma başkanı Alexey Miller dün Moskova saati ile 8:45’te Kuzey Akım 2 projesinin tamamen sona erdiğini bildirdi. Rusya bu boruyla Almanya’ya doğalgaz taşımaya başlanma tarihinin Alman tarafına bağlı olduğunu belirtti. Böylece yılda Rusya’dan Almanya’ya 55 milyar metreküp doğalgazın taşınması planlanmaktadır.

Amerika’nın tüm baskılarına rağmen  bu doğalgaz boru hattının yapımının sona ermesi  Rusya için büyük bir zafer ve Moskova’nın Amerika yaptırımlarını yenme sembolüdür. 
Amerika, Rusya’nın en önemli siyasi, askeri ve ekonomik rakibi olarak  bu duruma ciddi şekilde karşı olduğunu bildirerek bu yolda ciddi engeller çıkarmaya çalışmıştır.   Yapılan sabotajlar Obama döneminde projeye  katılan şirketlere yaptırım uygulama ve muhalefet şeklinde başlarken Donald Trump döneminde de yoğunlaştı. 
 Amerika başkanı Joe Biden de hala bu süreci devam ettirmektedir.  Buna rağmen Amerika  sembolik bir girişimde Almanya’nın memnuniyetini kazanmak için Nord Stream AG şirketini ve genel müdürünü son günlerde boykot listesinden çıkardı.  Buna rağmen hala projeye katılan Rus şirketlere karşı yoğun bir yaptırım siyaseti, Amerika tarafından yürütülmektedir. 
Bu bağlamda Biden hükümeti son dönemde  bu projeye katılan 9 Rus şirket ve kuruma  yaptırım uyguladı. Bir başka girişimde ise  Amerika başkanı,  20 Ağustos   Rusya enerji ihracatının boru hatlarına yönelik yaptırımların uygulanması için  yeni başkanlık kararı çıkardı.  Ayrıca 3 Rus şirketi ve 3 Rus gemisini de yaptırım listesine aldı. Bu yeni yaptırımlar   Amerika’nın bu boru hattına karşı yaptırımlarının yeterli olmadığını düşünen hem demokrat hem cumhuriyetçi senatörlerin  baskıları ile  uygulanmaya başlandı. 
Amerika  Kuzey Akımı 2 doğalgaz boru hattına karşı yaptırımlar uygulamak için yeni bahaneler uydurmaktadır. 
Washington Rusya’nın Kuzey Akımı 2’yi  Avrupa Birliği ülkelerini zayıflatma kaldıracı şeklinde kullanması hususunda kaygılı olduğunu iddia ediyor.  Buna rağmen Amerika’nın gerçek hedefi Rusya’yı Avrupa enerji piyasasından silmek ve kendi likit gazını Avrupa’ya sunmaktır.  Bilindiği üzere Amerika Avrupa’ya en büyük likit gaz ihracatçısıdır. 
Washington ciddi şekilde Avrupa’nın kendi likit gazını almasını arttırmasından yanadır. Buna rağmen  Rusya doğalgazının daha ucuz ve daha kolay erişimli olmasından dolayı Avrupalılar özellikle de Almanlar Moskova ile işbirliklerin devam etmesinden yanadırlar.   
Avrupa meseleleri uzmanı Muhammed Zarei  şöyle diyor: “Doğalgaz  kaynaklarına erişim,  Avrupa Birliği için artan stratejik öneme sahiptir.  Doğalgaz enerjisi için talebin sürekli artması ile  üye ülkelerinin  bölge içi kaynakları git gide azalmaktadır.”
 Amerika’nın Kuzey Akımı 2’ye karşı çıkmasının bir başka bahanesi de  Ukrayna ve Polonya’nın  Rusya’nın Avrupa transit hattının  dışında kalmasıdır. 
Bu iki Doğu Avrupa ülkesi  Kuzey Akımı 2 projesinin en büyük  muhaliflerinden sayılırlar. Her iki ülke de  defalarca Batı ve Avrupa’dan  bu projeyi boykot etmesini ve katılımcı şirketlere de yaptırım uygulamalarını istemiştir.  Washington’da da Biden hükümetine ilaveten ister Cumhuriyetçi ister Demokrat temsilciler Kuzey Akım 2 projesinin çalıştırılmasının Ukrayna ve Polonya’yı Avrupa’nın enerji piyasasından sileceğini düşünmektedirler.  
Şimdi de Kuzey Akımı 2 projesinin tamamlanması  Moskova’nın Amerika’nın yasa dışı ve tek taraflı yaptırımlarına  pratik bir misillemesi olarak sayılır.  Rusya Kuzey Akımı 2 projesini tamamlayarak  Amerika’nın kendi iradesini rakiplerine dayatamayacağını gösterdi./

Previous Article

Komplolar ve gerçekler: 11 Eylül saldırılarının bilimsel analizi

Next Article

ABD Afganistan'da terörist diye yardım görevlisini vurmuş

Related Posts