Hizbullah: ABD’nin tehditlerinden korkan biri başkan Lübnan’aolamaz

Lübnan Hizbullah hareketi üst düzey yetkilisi Kavuk, bugünkü direnişin mümkün olan en hazır ve güçlü durumda olduğunu, Amerika’dan ve onun tehdit ve yaptırımlarından korkan bir başkanın Lübnan’a yakışmadığını söyledi.

Hizbullah Merkez Konseyi üyesi Şeyh Nebil Kavuk, ülkenin karmaşık siyasi krizine dikkat çekerek önemli açıklamalarda bulundu.

Şeyh Nebil Kavuk; “Hizbullah olarak halkın acı ve ıstıraplarını azaltmak, başkanlık krizinden çıkış çözümünü bulmak için her türlü çabadan kaçınmadığımızı ve her türlü girişime cevap verdiğimizi açıkladık, ancak ülkede her zaman meydan okuma ve çatışma arayışında olan, durumu engellemek ve karıştırmak için hiçbir fırsatı kaçırmayan bir grup var ve krizi çözmeye yönelik her türlü girişime karşı çıkıyor.” İfadelerini kullandı.

Lübnan Parlamentosu Başkanı Nabih Berri’nin yeni girişimine değinen Şeyh Kavuk, “Rakip takım, ülkeyi kurtarmak için tek gerçek şans olan bu girişimi açıkça engelleme niyetindedir. Bu ekip sırf Lübnan’daki siyasi boşluğun ve krizin devam etmesini istiyor.” dedi.

Hizbullah yetkilisi şunları Şeyh Kavuk, “Bu girişimlere karşı çıkan grup, Lübnanlıları iki seçenek arasına sokmak istiyor: Lübnanlılar ya ülkeyi fitne ve kaosa sürükleyen cumhurbaşkanını kabul etmeli ya da Lübnan’daki siyasi boşluğun aynı şekilde devam edeceğini kabul etmelidir. Biz Lübnan’ın çıkarlarının, ülkeyi kurtarmaya ve iç barışı desteklemeye kararlı bir cumhurbaşkanının seçilmesine bağlı olduğuna inanıyoruz.” Şeklinde konuştu.

Hizbullah üyesi ayrıca, “Lübnan’da iki riskle karşı karşıyayız: Ekonomik ile finansal çöküş riski ve isyan riski. Dolayısıyla fitne tehlikesiyle baş edebilecek, aynı zamanda ülkenin mali ve ekonomik çöküşünü durdurabilecek güce sahip bir cumhurbaşkanının göreve gelmesi gerekiyor.” dedi.

Previous Article

ABD Genelkurmay Başkanı: Ukrayna'nın 30 günü kaldı

Next Article

Polonya, ABD'den 486 HIMARS alımı için sözleşmeyi onayladı

Related Posts