Cumartesi, Temmuz 20, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Covid-19: Trump, 900 milyar dolarlık koronavirüs yardım paketini ‘israf’ diyerek imzalamadı

ABD Başkanı Donald Trump, onayına sunulan 900 milyar dolarlık koronavirüs teşvik paketi için “utanç verici” yorumunu yaptı ve ‘israf’ olarak niteledi.

Trump, “gülünç derecede düşük” benzetmesini yaptığı kişi başına 600 dolarlık ödemelerin 2 bin dolara çıkarılmasını istedi

Twitter hesabında yayımlanan videoda Trump, tasarıyı veto edeceğine ilişkin açık bir mesaj vermese de son durumundan memnun olmadığını söyledi:

“Buna Covid yardım tasarısı deniyor, ancak Covid ile neredeyse hiçbir ilgisi yok.”

Trump açıklamasında, “Kongre’den yasadaki savurgan ve gereksiz maddelerden derhal kurtulmasını ve bana uygun bir paket göndermesini istiyorum” diye konuştu.

Kişi başına yapılacak 600 dolarlık ödemenin 2 bin dolara çıkmasını istedi

Pakette öngörülen paranın Amerikan vatandaşlarına gitmesi gerektiğini ifade eden Trump şunları söyledi:

“Paket, Kamboçya’ya 85.5 milyon dolar, Burma’ya 134 milyon dolar, gidip sadece Rusya’dan silah alacak olan Mısır ordusuna 1.3 milyar dolar yardım içeriyor. Pakistan’daki demokrasi ve cinsiyet programlarına 25 milyon dolar veriyor. Belize, Kosta Rika, El Salvador, Guatemala, Honduras, Nikaragua ve Panama’ya da 505 milyon dolar yardım ediliyor.”

ABD Başkanı, başkentteki müze ve galerilere de toplamda neden 1 milyar dolardan fazla ödenek ayrıldığını sorguladı.

Kongre’nin yabancı ülkeler, lobiciler ve özel çıkarlar için bol miktarda para ayırırken neden Amerikan halkına en az parayı ayırdığını soran Trump, “gülünç derecede düşük” benzetmesini yaptığı kişi başına 600 dolarlık ödemelerin de 2 bin dolara çıkarılmasını istedi.

Büyük tartışmaların ardından kabul edilmişti

Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında Temmuz ayından bu yana süren tartışmaların ardından paket üzerinde Pazartesi günü mütabakat sağlanmış ve 5 bin 593 sayfa halinde açıklanmıştı.

Kongre’nin sözkonusu yardım paketi tasarısını Cuma gününe kadar geçirmesi bekleniyordu, ancak müzakereler hafta sonu boyunca devam etti.

Demokratlar, programın özel sektöre gereksiz bir hükümet müdahalesi olduğunu söylüyorlardı.

Cumhuriyetçiler ise, Demokratları paket için adım atmamakla ve bu strateji ile de 20 Ocak’ta ABD Başkanlığı görevine başlayacak olan Joe Biden’ın başlangıcını baltamakla suçluyorlardı.

İki taraf, şu anda yürürlükte olan programı aynı şekilde onaylamadılar. Bunun yerine benzer bir programın oluşturulmasını engellemeyen bir dil üzerinde anlaştı.

Açıklanmasının ardından birkaç saat içerisinde oylamaya sunulan paketi tam anlamıyla okuyamadıklarını söyleyen çok sayıda Meclis üyesi, tasarıyı protesto ettiğini açıklamıştı.

Buna rağmen tasarı Temsilciler Meclisi’nden 359’a 53; Senato’dan ise 92’ye 6 oyla kabul edilmişti.

Onayına sunulmasıyla beraber Trump’ın da tasarıyı imzalayacağı bekleniyordu.

Popüler Yazılar