Biden, McDonald’s ve Burger King’i eleştirdi: “O köftenin içinde ne olduğu konusunda ticari bir sır mı var?”

“Rekabetsiz kapitalizm, kapitalizm değildir, sömürüdür” Rekabet gücünü artırmaya yönelik kararnameye cuma günü imza atan ABD Başkanı Joe Biden, ülkenin en…

“Rekabetsiz kapitalizm, kapitalizm değildir, sömürüdür”

Rekabet gücünü artırmaya yönelik kararnameye cuma günü imza atan ABD Başkanı Joe Biden, ülkenin en büyük fast food zincirlerinden McDonald’s ve Burger King’i eleştirdi.

Biden kararnameye imza atmadan hemen önce yaptığı açıklamada, kendisini rekabeti savunan “gururlu bir kapitalist” olarak tanımladı.

Rekabeti engelleyen uygulamalar sebebiyle orta gelirli ailelerin her yıl ortalama 5 bin dolar (yaklaşık 45 bin TL) kaybettiğini söyleyen Biden, daha yüksek bir maaş teklifi alsa da çalıştığı yerden ayrılamayan 26 yaşındaki bir işçiyi örnek gösterdi.

Biden, “Onun yerinde olduğunuzu hayal edin. Kendinizi güçsüz, kapana kısılmış, saygısızlığa ve zorbalığa uğramış gibi hissederdiniz. Bu doğru değil” dedi ve şöyle bir ek yaptı:

Ya da McDonald’s’ın sözleşmelerinde maddeler vardı: McDonald’s’a gitmek için Burger King’den ayrılamazsınız. Hadi ama. O köftenin içinde ne olduğu konusunda ticari bir sır mı var?

ABD Başkanı’nın bu sözleri, salonda gülüşmelere yol açtı.

“Rekabetsiz kapitalizm, kapitalizm değildir, sömürüdür”

Biden’ın imzaladığı kararnamede işgücü piyasası, sağlık, ulaşım, internet, teknoloji, bankacılık gibi alanlarda rekabeti teşvik etmeye yönelik düzenlemeler var.

“Rekabetsiz kapitalizm, kapitalizm değildir, sömürüdür” diyen Biden kararnameyle ekonomik hareketliliği engelleyen “gereksiz” mesleki lisans gerekliliklerinin sınırlandırılmasını, iş değiştirilmesinin kolaylaştırılmasını ve ücretlerin artırılmasının sağlanmasını hedefliyor.

Previous Article

Afganistan'daki "Haçlı Seferi" Sona Erdi

Next Article

ABD Hazine Bakanı Yellen'dan vergi anlaşması açıklaması

Related Posts