Amerika ve İngiltere’nin Afganistan’daki Cinayetlerinin İncelenmesi Zarureti

İngiltere savunma bakanlığı yayımladığı raporda Amerika işgalci güçleri, NATO ve İngiltere güçlerinin Afganistan’da sivilleri katlettiklerini onayladı.

Bu rapora göre  86 çocuk ve  200’ü aşkın Afgan sivil   Afganistan’da  işgalci güçlerin saldırı sonucu hayatlarını kaybetmişlerdir.  

İngiltere savunma bakanlığı bu raporda değinilen sürecin zaman aralığını belirlemese de   son yirmi yıl içerisindeki Afganistan işgalinde bağımsız kaynaklar tarafından yayımlanan  raporlar  Amerika ve Ortaklarının bu ülkede birçok sivili hedef aldığını ve bu rakamların çok çok ötesinde cinayetler gerçekleştirildiğini göstermektedir. 

 Taliban yerine yanlışlıkla sivillerin katıldığı düğünlere yapılan saldırılar veya içme suyu almak amacı ile bir araya gelen ve Alman güçlerine doğru giden kitlenin hedef alınması ve bir yandan da  yasak silahlar ve cephaneliklerin kullanılması Afganistan’da geniş çaplı sivil katliamına yol açan nedenlerdendir.  Bir yandan da bu saldırılar fiziksel ve ruhsal olarak  ciddi hasarlara yol açmıştır. Bu saldırılarda birçok insan zarar görmüş ve belki de hayatının sonuna dek  hem fiziksel hem ruhsal olarak bu zararlar ve hasarlardan  dolayı  hayatı doğru dürüst yaşayamayacaktır. 

Bu hususta  New Hampshire Üniversitesi hocalarından Profesör Marck Hirald  ülkesinin Afganistan’da işlediği cinayetler ve Amerikan güçlerinin bombardımanları ve saldırılarında Afganistan’da hayatını kaybeden veya etkilenen  siviller ve aileleri ile ilgili dosyaların açılması gerektiğine, zira hayatını kaybeden ve etkilenen kişi sayısının dehşet verici ve çok yüksek boyutta olduğuna inanıyor. 

Bu bağlamda Amerikan askeri güçlerinden  Robert Bells  tek başına Afganistan’ın Güneyinde bulunan Kandahar’ın iki köyünde  çoğu kadınlar ve çocuklardan oluşan 16 kişiyi katlettiğini itiraf etti. 

Hamid Karzai ve Muhammed Eşref Gani hükümetleri dönemlerinde de   bazı gerçekleri araştırma komiteleri de  Amerika güçleri ve ortaklarının  Afganistan’da işlediği cinayetleri ispatlamak için oluşturuldu. Ancak bu cinayetlerin ispatlanmasının ardından işgalci güçleri sırf az miktarda tazminat ödeyerek veya  aşağılayıcı bir şekilde  özür dileyerek  meseleyi örtbas etmeye çalıştır.  Böylece  Amerika, NATO ve İngiltere’nin Afganistan’da işlediği cinayetlerin gerçek bir şekilde incelenmesi için  hiçbir  sağlam çalışan uluslararası komite kurulmadı. 

 Afganistan’da naaşların ve cesetlerin  parçalanması veya ölülerin parmaklarının  kesilmesi  işgalci Amerikan ve İngiliz güçlerinin eğlence araçlarından biri idi. Bu yönde bazı görüntülerin bağımsız medyalar tarafından yayınlanmasının ardından ise Afganistan halkı arasında büyük bir nefret dalgası oluşmuştu. 

Tanınmış Afgan siyasetçilerden  Seyyid Cevad Hüseyni   işgalci güçlerin Afganistan’da  son yirmi yıl içerisinde işlediği cinayetleri kınayarak   cinayetleri işleyenlerin adli olarak takip edilmelerini istedi. 

Bu uzmanın söylediğine göre  Amerikalılar ve ortakları  işlediği cinayetler ve ardından da   ani çıkışları ve kaçışları ile  de yeni bir kriz ve cinayet sürecini başlattılar. 

Hüseyni, Amerikalıların IŞİD ve Taliban’ı hedef aldıklarını iddia ederek sivil Afganları katlettiklerini, bu yüzden de sorumluluk üstlenmeleri gerektiğini belirtiyor. 

Son olarak İngiltere savunma bakanlığının  Afganistan’da sivillerin katliam edilmesi ile ilgili raporunun yayımlanması   aslında hem suçlu hem güçlü bir konuma geçilmek istenmesini gösteriyor.  Böylece İngiltere  uluslararası kurum ve kuruluşların  son yirmi yıllık işgalde işlenen cinayetler ile ilgili gerçek rakamları araştırmasını engellemek istiyor. 

Bu yüzden de Afganistan halkı  bağımsız kaynakların ve  uluslararası adli kurumların  tam yönlü araştırmaları ile bu işgalcilerin cinayetlerinin boyutlarını aydınlatmasını  ve faillerinin de uluslararası adli mahkemelerde yargılanmalarını beklemektedir. 

Previous Article

Venezuela: İktidar ve muhalefet arasında müzakereler sürüyor

Next Article

Amerika'da Şiddet ve Radikalizm'in Artması Uyarıları

Related Posts