ABD’de nüfus sayımı sonuçları açıklandı

ABD’de 2020 sonunda gerçekleştirilen nüfus sayımı sonuçları açıklandı. Beyaz Amerikalı oranının çok hızlı düşmesi dikkat çekti. ABD’nin nüfusu ne kadar oldu?

ABD’de 2020 sonu itibariyle gerçekleştirilen nüfus sayımı sonuçları açıklandı. 10 yılda bir nüfus sayımı yapılan ABD’de en son gerçekleştirilen 2010’daki nüfus sayımı ile yapılan karşılaştırmada ABD’de nüfus artış hızının oldukça düştüğü ve “Beyaz Amerikalılar”ın çoğunluğunu hızla yitirdiği ortaya çıktı. Sonuçların açıklanmasının gecikmesine koronavirüs salgını gerekçe olarak gösterildi. 

Nüfus artış hızı tarihi yavaşlıkta

2020 nüfus sayımına göre ABD’de 331.449.281 kişi yaşıyor. 2010 nüfus sayımına göre ise ABD’de 308.745.538 kişi yaşamaktaydı. ABD’nin aldığı göçe rağmen ülkedeki doğum oranlarının hızla düşmesi nedeniyle 2010-2020 dönemindeki nüfus artış hızının ülke tarihinin en düşük seviyesine gerilediği belirtildi.

Nüfus sayımı, Beyaz Amerikalıların ABD nüfusuna oranının hızla gerilediğini ortaya koydu. Ülke genelinde Beyaz Amerikalı oranı 2010-2020 döneminde büyük bir düşüşle %52,8’e geriledi. Nüfusça en büyük iki eyalet olan California ve Texas’ta Hispanik (Latin Amerikalı) oranı Beyaz Amerikalı oranını ilk kez geçti.

2010-2020 döneminde ABD’deki tüm yerleşim birimlerindeki nüfus değişimine bakıldığında ise yerleşim birimlerinin yaklaşık yarısında nüfusun azaldığı, küçük yerleşim birimlerinin büyük çoğunluğunun nüfusunun azaldığı ortaya çıkıyor.

2010-2020 döneminde ABD’yi oluşturan 50 eyaletten Illinois, Mississippi ve Batı Virginia’da ciddi oranda bir nüfusta azalma gerçekleşti.

Beyaz Amerikalıların oranı hızla düşüyor, Hispanikler hızla artıyor

2010’da ABD nüfusunun % 63,7’sini Beyaz Amerikalılar oluştururken 2020’de bu oran %52,8’e düştü. Ülkenin en hızlı artan kesimi ise Meksikalılar başta olmak üzere Latin Amerika ülkelerinden ABD’ye göç eden Hispanikler oldu. 2020 nüfus sayımına göre ABD’deki Hispanik oranı %22,6’ya ulaştı.

Göç ve ülke ortalamasının oldukça üzerinde doğurganlık oranıyla ABD’nin oransal olarak en hızlı artan etnik grubu olan Hispanikler, nüfusça ABD’nin en büyük eyaleti olan California’da 2020 nüfus sayımına göre Beyaz Amerikalı nüfusu geçerek %40,4 ile birinci etnik grup oldular. 

ABD’nin nüfusça ikinci büyük eyaleti olan Texas’ta da Hispanik nüfus Beyaz Amerikalı nüfusu geçti. 2020 nüfus sayımına göre Texas nüfusunun %39,7’sini Hispanikler oluştururken Beyaz Amerikalıların Texas nüfusundaki oranı %39,3’e geriledi.

2020 nüfus sayımı, Hispanikler kadar yüksek bir nüfus artış hızına sahip olmasalar da Siyahi Amerikalıların da ABD nüfusuna oranını arttığını ortaya koydu. 2020 nüfus sayımına göre Siyahi Amerikalıların ABD nüfusuna oranı %14,8 oldu.

Nüfus sayımında etnik kimlik sorusuna “Çoklu ırk” cevabını verenlerin ise 2010-2020 döneminde %276 artarak 9 milyondan 33,8 milyona çıkması ise bu sayımın en dikkat çekici gelişmelerinden biri oldu.

ABD’nin en büyük şehirleri

Nüfus sayımına göre New York, Los Angeles, Chicago, Houston ve Phoenix ABD’nin en kalabalık beş şehrini oluşturuyor. İlk 10 sıradaki şehirler arasında en hızlı büyüyeni olan, “Anka Kuşu” anlamına gelen Arizona Eyaleti’ndeki Phoenix şehri nüfusça Philadelphia şehrini geçerek ABD’nin en büyük 5. şehri oldu.

Nüfus sayımının politik sonuçları

Beyaz Amerikalı oranının önceki sayıma oranla çok düşmesi ABD’deki Beyaz Amerikalı milliyetçilerini oldukça rahatsız etmiş durumda. Demokrat Parti’nin Cumhuriyetçilerin kalesi sayılan Texas özelinde çoğunlukla Demokrat Parti’ye oy veren Hispaniklerin çoğunlukla Cumhuriyetçi Parti’ye oy veren Beyaz Amerikalıları geçmesinden oldukça memnun olduğu gözlemleniyor. ABD’de doğurganlığın hızla düşmesi ABD’nin geleceği açısından tehdit olarak görülüyor.

Previous Article

FDA'den Üçüncü Doz Aşıya Şartlı Onay

Next Article

ABD'den Kübalı yetkililere protestoculara şiddet uygulandığı gerekçesiyle yaptırım

Related Posts