ABD’de enflasyon yine %5’in üzerinde

ABD’de enflasyon Mayıs ayından sonra Haziran’da da beklentileri aşarak yüzde 5’in üzerinde gerçekleşti ABD’de enflasyon Haziran ayında beklentilerin…

ABD’de enflasyon Mayıs ayından sonra Haziran’da da beklentileri aşarak yüzde 5’in üzerinde gerçekleşti

ABD’de enflasyon Haziran ayında beklentilerin üzerinde bir artışla yıllık yüzde 5,4 olarak gerçekleşirken aylık bazda yüzde 0,9 oldu. ABD’de enflasyon en son Ağustos 2008’de yüzde 5,4 olarak gerçekleşmişti.

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan beklentisi enflasyonun yıllık yüzde 4,9, aylık ise yüzde 0,5 artış kaydedeceği yönündeydi.

ABD’de enflasyon Mayıs ayında ise beklentileri aşarak yıllık yüzde 5, aylık yüzde 0,6 olarak gerçekleşmişti.

Haziran ayında enflasyondaki artışın üçte birini ikinci el araba fiyatlarındaki yükseliş oluştururken ekonominin açılmasıyla beraber artan konaklama, araba kiralama, giyim ve uçak fiyatları da artışta etkili oldu.

Oynaklığı yüksek olan gıda ve enerjinin çıkarıldığı enflasyon sepetinde ise artış yıllık bazda yüzde 4,5 olurken aylık enflasyon artışı yüzde 0,9’da sabit kaldı.

“Varlık alımı azaltımı için doğru zamandayız”

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, enflasyon verisi öncesi verdiği röportajda salgın döneminde uygulamaya konan parasal desteklerin geri çekilmesi için doğru zamanın geldiğini söylemişti.

Wall Street Journal’e verdiği bir röportajda, “Ekonominin yüzde 7 büyümesi ve salgının her geçen gün daha iyi bir şekilde kontrol altına alınmasıyla acil durum önlemlerinin geri çekilmesi için doğru zaman” diyen Bullard, varlık alımının azaltılması için iyi bir durumda olduklarını belirtti.

Previous Article

Yellen: ABD'li şirketler küresel vergi anlaşmasını destekleyecek

Next Article
JPMorgan: Geleneksel güvenli varlıklar eskisi gibi sonuç vermiyor

JP Morgan ve Goldman bilançolarında korkulan geride kaldı

Related Posts