ABD Temsilciler Meclisi birkaç İran karşıtı tasarıyı onayladı

ABD Temsilciler Meclisi temsilcileri, dün akşam Meclis tarafından onaylanan ABD savunma bütçesi yasa tasarısının metnine eklenmek üzere birkaç İran karşıtı yasa tasarısı önerdiler.

ABD’li neo-muhafazakarlara yakın bir site, Cumhuriyetçi milletvekilleri, Meclis’teki Cumhuriyetçi milletvekillerinin İran’a daha fazla baskı yapmak için “Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası”nı (savunma bütçesi tasarısı) kullanmayı düşündüklerini yazdı.

İran ile her türlü müzakereye karşı çıkan ve İslam Cumhuriyeti’nin devrilmesini destekleyen haber sitesi, planların aynı zamanda Joe Biden hükümetinin müzakereler sırasında “İran’a verdiği tavizleri” ortaya çıkarmayı amaçladığını iddia etti.

Sözkonusu sitesinin bu iddiası, ABD hükümetinin nükleer anlaşmaya  dönme konusundaki taahhüt ve vaatlerinin hiçbirini yerine getirmediği ve aslında İran’a karşı sözde maksimum baskı politikasının devamını gündeme getirdiği bir dönemde ortaya atılıyor. 

Habere göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl kabul edilen savunma tasarısında, bu kez Biden yönetiminin İran’a nakit sağlanmasını engellemeyi amaçladığı ve bu sayede Cumhuriyetçilerin hükümete, İran’a yönelik yaptırımların kaldırılmaması için baskı yapmak istediği yönünde birçok madde yer alıyor. 

İran karşıtı plan, Biden yönetiminin nükleer anlaşmaya  geri dönmeye çalıştığını iddia etmesi üzerine Kongre’de tanıtıldı. ABD’li yetkililer, İran’ı nükleer anlaşma taahhütlerini azaltma konusundaki ikili yaklaşımı nedeniyle sürekli olarak eleştirirken, perde arkasında İran halkına yönelik herhangi bir yaptırımı kaldırma konusunda isteksizler.

Previous Article

Hint-Pasifik 'Dörtlü' Grubu Liderleri Beyaz Saray'da

Next Article

Venezuela: İktidar ve muhalefet arasında müzakereler sürüyor

Related Posts