ABD, İran’ın Seul’de Bloke Ettiği Fonlara Yönelik Yaptırımlardan Feragat Etti

ABD Dışişleri Bakanlığı, İran’ın Güney Kore ve Japonya’da bloke ettiği bazı fonlara yönelik yaptırımlardan feragat ettiğini açıkladı ve…

ABD Dışişleri Bakanlığı, İran’ın Güney Kore ve Japonya’da bloke ettiği bazı fonlara yönelik yaptırımlardan feragat ettiğini açıkladı ve iki ülkeye İran ile işlemleri bitirmeleri için 90 gün daha süre verdi.

Al-Mayadeen’in haberine göre; ABD Dışişleri Bakanlığı, İran’dan petrol ithal etmelerine izin vermek için İran’ın Güney Kore ve Japonya’daki bazı bloke fonlarına muafiyet sağladığını duyurdu.

Dışişleri Bakanı Antony Blinken tarafından imzalanan feragatname, kısıtlı hesaplardaki İran fonlarının Japonya ve Güney Kore’deki ihracatçılara aktarılmasına izin veriyor.

Feragat, ABD yaptırımları sonucu bloke edilen İran parasının yasaları ihlal etmeden serbest bırakılmasına izin veriyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Dışişleri Bakanı Antony Blinken tarafından imzalanan feragatnamenin “kısıtlı hesaplardaki İran fonlarının Japonya ve Kore Cumhuriyeti’ndeki ihracatçılara aktarılmasına” izin verdiğini söyledi. “Bu geri ödeme işlemleri bazen zaman alabilir ve Bakan feragatleri 90 gün daha uzattı.” diye ekledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, feragatnamenin “İran’a herhangi bir fon aktarılmasına izin vermediğini” ancak ABD yaptırımları önceki yönetim tarafından sıkılaştırılmadan önce yaptırımsız mal ve hizmet ihraç eden Japon ve Koreli şirketlerin İran’dan borç tahsil etmesine izin vereceğini belirtti.

Bu ayın başlarında, Güney Kore Yonhap Haber Ajansı, Güney Kore Maliye Bakanı Hong Nam-Ki ile ABD Hazine Bakanı Janet Yellen arasında, seul’de İran’ın bloke ettiği fonlar konusunda iki ülke arasındaki işbirliği araçları konusunda anlaşmaya varıldığını duyurdu. Bu bağlamda Güney Kore, İsviçreli şirketlerin genellikle İran’a sattığı insani yardım mallarının parasını ödemek amacıyla bu dondurulan İran varlıklarının bir kısmını istihdam etmek için İsviçre’yi [kanal olarak] kullanmayı amaçlamaktadır.

İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in konuyu Güney Kore’nin geçen Mart ayında elinde tuttuğu İran fonlarıyla ilgili olarak açıkladığı belirtmekte fayda var. Kore Dışişleri Bakanı’nın kendisini konuyla ilgili görüşmelere davet ettiğine de değinen Zarif, İran ve Güney Kore’nin engellenen fonların geri kazanılması için bir mekanizma üzerinde fiilen anlaştığını açıkladı.

Previous Article

Rusya ile ABD iklim değişikliği ile mücadelede işbirliği üzerinde anlaştı

Next Article

Peskov: ABD ile siber güvenlik konulu istişareler başladı

Related Posts
Devamı

ABD, 2 savaş gemisini haftaya Karadeniz’e gönderiyor! Geçiş için Türkiye’ye bildirim yapıldı

Rusya ile Ukrayna arasındaki askeri gerilim tırmanırken iki ülke ayrılıkçı Donbas bölgesinin sınırlarına askeri yığınak yapmaya devam ediyor. ABD ise 2 savaş gemisini haftaya Karadeniz'e gönderme kararı aldı. Geçiş için Türkiye'ye bildirim yapıldı. Dışişleri Bakanlığı ise bildirimin 15 gün önce yapıldığını, gemilerin 4 Mayıs'a kadar Karadeniz'de bulunacağını açıkladı.