ABD hükümetinin büyük işletmelere getirdiği Kovid-19 aşısı zorunluluğuna Anayasa Mahkemesi engeli

ABD hükümetinin büyük işletmelerde çalışanlar için aldığı ‘Kovid-19 aşısı veya test’ zorunluluğu kararı, Anayasa Mahkemesi tarafından durduruldu. ABD…

ABD hükümetinin büyük işletmelerde çalışanlar için aldığı ‘Kovid-19 aşısı veya test’ zorunluluğu kararı, Anayasa Mahkemesi tarafından durduruldu.

ABD yönetiminin 100 ve üzeri işçi çalıştıran işletmeler için getirdiği ‘aşı veya test’ zorunluluğu Anayasa Mahkemesi engeline takıldı.

ABD yönetiminin 100 ve üzeri işçi çalıştıran işletmeler için getirdiği ‘aşı veya test’ zorunluluğu Anayasa Mahkemesi engeline takıldı.

Anayasa Mahkemesi, Mesleki Güvenlik ve Sağlık İdaresinin (OSHA) ‘aşı veya test’ kuralını en az 100 çalışanı olan ABD işletmelerine dayatmaya çalışarak yetkisini aştığı” sonucuna vardı.

OSHA, aşı zorunluluğunun, 6 ayda 6 bin 500 hayat kurtaracağı ve 250 bin hastaneye yatışı önleyeceği tahmininde bulunmuştu.

ABD Başkanı hayal kırıklığını dile getirdi

ABD Başkanı Joe Biden, “Yüksek Mahkemenin hem bilime hem de hukuka dayanan, büyük işletmelerdeki çalışanlar için sağduyulu hayat kurtarıcı gereklilikleri engellemeyi seçmesinden dolayı hayal kırıklığına uğradığını” söyledi.

Biden, büyük şirketlerin üçte birinin bunu zaten yaptığını belirterek, işletmeleri kendi aşı gerekliliklerini oluşturmaya çağırdı.

Ülkenin en büyük perakende ticaret grubu olan Ulusal Perakende Federasyonu, Yüksek Mahkemenin kararını “‘şverenler için önemli bir zafer’ olarak nitelendirdi.

OSHA’nın aşı zorunluluğu kararı daha önce New Orleans’taki federal temyiz mahkemesi tarafından engellenmiş, Cincinnati’deki bir federal temyiz paneli tarafından ise yürürlüğe girmesine izin verilmişti.

Previous Article

ABD'de işsizlik maaşı başvuruları beklenmedik artış gösterdi

Next Article

Kuzey Kore'den ABD'ye olası yeni yaptırımlara karşı misilleme uyarısı

Related Posts
Devamı

ABD Dışişleri Bakanlığı: Antisemitist dilin hiçbir yerde yeri yok! Erdoğan’ın açıklamalarını kınıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail güçlerinin Filistin'e yönelik saldırılarıyla ilgili ABD'yi eleştiren açıklamalarda bulunmuştu. Erdoğan'ın sözlerine ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price'tan skandal bir cevap geldi. Price, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsrail vahşetini eleştiren açıklamalarını Yahudi karşıtlığı olarak görerek kınadıklarını söyledi.