Zarif: ABD ve AB İran’a karşı iki yüzlü davranıyor

Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif, Amerika ve Avrupa İran ile imzalanan nükleer anlaşma konusunda iki yüzlü davrandıklarını vurguladı.

Press TV’ye konuşan Dışişleri Bakanı Zarif, Avrupa İran’ın nükleer programından kaygı duyduğunu ileri sürdüğünü, bu tutum kendi çapında nifak ve iki yüzlü bir davranış olduğunu belirtti.

Zarif, Amerika yönetimi koyduğu kurallara uymayanları cezalandırdığını, fakat kendisi yükümlülüklerini yerine getirmediğini kaydetti.

Amerika’nın politikaları değişmediğini belirten Zarif, yeni Başkan Joe Biden sadece bir takım iddiaları gündeme getirdiğini ifade etti.

Zarif, Amerika yönetimi yaptırımları tamamen kaldırmadan nükleer anlaşmaya geri dönemeyeceğini, zira anlaşmayı ihlal eden taraf olduğunu vurguladı.

İsrail’in gizli nükleer faaliyetlerine de işaret eden Dışişleri Bakanı Zarif, Tel aviv Dimona’da Batı Asya bölgesinin tek nükleer silah fabrikasını geliştirmekte olduğunu belirtti.

Dışişleri Bakanı Zarif açıklamasında ABD, İngiltere, Almanya ve Fransa liderlerinin yaptıkları açıklamalara işaret ederek, bu zümrenin siyonistlerin bu sinsi faaliyetlerinden kaygı duyup duymadıklarını sordu.

İslam İnkılabı Lideri Ayetullah Hamanei’nin nükleer silah yapımını haram ilan ettiği yönündeki fetvasını hatırlatan Dışişleri Bakanı Zarif, İran buna göre nükleer silah yapmayı haram bildiğini vurguladı.

Zarif, İran İslam Cumhuriyeti yükümlülüklerine bağlı olduğunu, ancak buna karşın haklarını da elde edeceğini ve bu doğrultuda bazı uygulamaları başlattıklarını ifade etti.

Zarif, İran’da demokrasi hakim olduğunu, hükûmet olarak da İslami Şura Meclisi’nin çıkardığı yasaları uygulayacaklarını belirtti.

Zarif ayrıca UAEK Genel Müdürü Rafael Grossi’nin Tahran ziyaretine işaretle, UAEK adil bir şekilde davranması gerektiğini, İran nükleer silah peşinde olmadığını, Avrupa ülkelerinden de iktisadi alanda doğru hareket etmelerini beklediklerini vurguladı.

Previous Article

SDG ve Amerikan askerleri, Suriye'nin petrolünü çalıyor

Next Article

Biden'dan Avrupa'ya 'Ukrayna' çağrısı

Related Posts