Zaharova: Pompeo’nun Golan’a gitmesi uluslararası kanunların ayaklar altına alınmasıdır

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, ABD Dışişleri Bakanı’nın Suriye’deki işgal altındaki Golan Tepeleri’ni ziyaretini Washington’un uluslararası hukuka saygısızlığının bir işareti olarak nitelendirdi.

Sputnik’e göre Maria Zaharova, Cuma günü Rusya Dışişleri Bakanlığı’nda yapılan haftalık basın toplantısında ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun Suriye’nin ırkçı İsrail’in işgalindeki Golan Tepeleri’ne yaptığı son ziyaretini eleştirerek bunun ABD’nin aşağılayıcı davranışının bir başka işareti olduğunu söyledi. 

Zaharova, ABD hükümetinin ırkçı İsrail’in yasadışı varlığını meşrulaştırma çabalarının BM Şartı ve Güvenlik Konseyi kararlarıyla çatıştığını da sözlerine ekledi.

Bilindiği gibi 19 Kasım tarihinde, Pompeo, Batı Şeria’daki Siyonist yerleşimlerinden sonra işgal altındaki Golan Tepeleri’ne giderek uluslararası yasaları ve sözleşmeleri ihlal etmişti.

Daha önce de Rusya’nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Vasily Nebenzia, Suriye’deki mevcut durumun tartışıldığı Güvenlik Konseyi toplantısında Suriye’nin birliğini korumaya çalıştıklarını, bağımsızlığına ve toprak bütünlüğüne saygı duyduklarını söyledi. Krizi sürdürmeye ve derinleştirmeye yönelik hareketlerden kaçınılmasına çağrı yapan Nebenzia, “eski ABD bürokratının” bu son hareketinin çok açık bir provokasyon olduğunu belirtti.

Pompeo’nun Golan Tepeleri’ni ziyaretine bu kadar sessiz kalan  Arap Birliği bile sesini yükseltirken birliğin genel sekreteri Ahmed Ebul’Geyt, Pompeo’nun hareketini uluslararası hukuka aykırı olarak şiddetle kınadı.

Nebenzia, İdlip’in özellikle Tahrir-el Şam teröristlerinin varlığı nedeniyle bir istikrarsızlık noktası olduğunu, Batı’nın engellemelerine rağmen terörizmle mücadeleye devam edeceklerini vurguladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

Trump, Mossad'ın Fahrizade suikastına karıştığını doğruladı

Next Article

Foreign Policy: İran, Beyaz Saray ve İsrail'in tahmin ettiğinden daha dirençliydi

Related Posts