Zaharova: Biden’in ilk basın toplantısında yabancı gazetecilere söz hakkı verilmeyerek ayrımcılık yapıldı

ABD Başkanı Biden’ın ilk basın toplantısını değerlendiren Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, toplantının önceden ‘kurgulanmış’ olduğunu söyledi. Rusya…
Zaharova: ABD Japonya'ya kara füze sistemleri konuşlandırırsa, misillemede bulunuruz

ABD Başkanı Biden’ın ilk basın toplantısını değerlendiren Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, toplantının önceden ‘kurgulanmış’ olduğunu söyledi.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, ABD Başkanı Joe Biden‘in Beyaz Saray’da düzenlediği ilk basın toplantısının önceden hazırlanmış bir ‘kurgu’ olduğunu belirterek, toplantıda sadece Rus gazetecilere değil, diğer yabancı gazetecilere de söz hakkı verilmeyerek ayrımcılık yapıldığını kaydetti.

ABD’de, kurgulanmış enformasyon kampanyalarının bu seviyede düzenlenebileceğini beklemediğine vurgu yapan Zaharova, “Basın toplantısının önceden kurgulandığı çok açık. Şahsen beni şok etti, açık söylüyorum” ifadelerini kullandı.

Sözcü, basın toplantısında sadece Rus gazetecilerin değil, aynı zamanda diğer yabancı gazetecilerin de ayrımcılığa uğradığını belirterek, “Dürüst olmak gerekirse, Washington’un mevcut yetkililerinin başvurduğu yöntemler korkutucu” dedi.

Zaharova, her zaman ifade özgürlüğünün önemi ve medyayla ilişkilerde ‘her türlü sahtekarlıktan’ kaçınma gereğinden bahseden Washington’un eylemlerinde tüm bu özellikleri görmenin garip olduğunu da sözlerine ekledi.

Biden’in göreve geldiğinin 65. gününde düzenlediği ilk basın toplantısına dair görüntülerde elindeki notlar dikkat çekti. Notların bazılarında Biden’ın Beyaz Saray’daki ilk aylarda önemle üzerinde durduğu altyapı meselesine dair veriler olduğu görülürken soru soracak gazetecilerin sırası, fotoğrafı ve hangi kurumda çalıştıklarını gösteren bir liste de göze çarptı.

Previous Article
Beyaz Saray: Süveyş Kanalı'nın yeniden trafiğe açılması için Mısır'a yardım teklifinde bulunduk

Beyaz Saray: Süveyş Kanalı'nın yeniden trafiğe açılması için Mısır'a yardım teklifinde bulunduk

Next Article
joe biden

Biden'dan Georgia'daki seçim yasasına tepki: Anayasa'ya ve vicdanlara yönelik acımasız bir saldırı

Related Posts