Yellen: Faiz oranlarının biraz artması gerekebilir

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen hükümet harcamaları nedeniyle ekonominin “aşırı ısınmasını” önlemek için faiz oranlarının biraz artması gerekebileceğini ifade etti.

The Atlantic dergisi tarafından düzenlenen video konferans etkinliğine katılan Yellen, ABD Başkanı Joe Biden’ın toparlanma planına ilişkin yaptığı açaklamada “Ekonomimizin aşırı ısınmadığından emin olmak için faiz oranlarının biraz artması gerekebilir.” ifadesini kullandı.

‘Harcamalar faiz oranlarında ılımlı artışlara neden olabilir’

Harcamaların ekonominin büyüklüğüne kıyasla nispeten küçük olsa da faiz oranlarında ılımlı artışlara neden olabileceğini belirten Yellen, bu yatırımlara ekonominin rekabetçi ve üretken olması için ihtiyaç olduğunu, ekonominin bu şekilde daha hızlı büyüyeceğini kaydetti.

Yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgınının ekonomik etkilerini hafifletmeye yönelik 1,9 trilyon dolarlık ekonomik destek paketini mart ayında hayata geçiren Biden, nisan ayında da ekonominin yeniden canlanmasına yönelik ekonomi planını açıklamıştı.

Biden’ın ekonomi planının ilk aşamasını 2,3 trilyon dolarlık altyapı paketi oluştururken, bir sonraki aşamasını eğitim, çocuk bakımı ve ailelere yönelik harcamaları içeren 1,8 trilyon dolarlık kapsamlı bir harcama paketi oluşturmuştu.

Previous Article

ABD'nin ambargosu Venezuela’da enflasyonu yüzde 3000 arttırdı

Next Article

ABD'nin Irak'taki "El-Beled" üssüne roket saldırısı

Related Posts