Yellen Enflasyon Endişelerini Yatıştırmaya Çalışıyor

Amerika Maliye Bakanı Janet Yellen, Başkan Joe Biden’ın altyapı, istihdam ve ailelerle ilgili teşvik paketlerinin neden olduğu enflasyon…

Amerika Maliye Bakanı Janet Yellen, Başkan Joe Biden’ın altyapı, istihdam ve ailelerle ilgili teşvik paketlerinin neden olduğu enflasyon endişelerini yatıştırmaya çalışıyor.

Yellen yaptığı açıklamada harcamaların yıllara yayılacağı mesajını verdi.

Maliye Bakanı, NBC’ye yaptığı açıklamada, harcamaların 8-10 yıla yayılacağını kaydetti.

Yellen, Merkez Bankası’nın enflasyonu dikkatli şekilde izleyeceğini ve gerekli olması durumunda bununla ilgilenecek araçlara sahip olduğunu ifade etti.

Enflasyonun sorun olacağını düşünmediğini kaydeden Yellen, sorun olması durumunda ise onunla ilgilenecek araçlara sahip olduklarını belirtti.

Janet Yellen, bu tarihi yatırımların ekonominin üretken ve adil olması için yapılması gerektiğini vurguladı.

Biden’ın planlarında nüfusun yüzde 1’den azını oluşturan çok zengin Amerikalılar’la şirketler için vergi artışı söz konusu.

Bazı Demokratlar vergi artışının ekonominin büyümesini yavaşlatacağı konusunda endişeli.

Yellen, Biden’ın Kongre’nin bu konuda kabul edeceği bir yasa tasarısını kabul edip etmeyeceği konusunda ise net bir açıklama yapmadı.

Kongre’de Cumhuriyetçiler yüksek bütçeli paketlere karşı. Bu nedenle Biden’ın 1,9 trilyon dolarlık ekonomik paketine destek vermeyen Cumhuriyetçiler’in altyapı paketine de destek vermesi beklenmiyor.

Previous Article

'Yaptırım kaldırma ve esir takası anlaşması' iddiası: 'Biden İran'ın 7 milyar dolarlık malvarlığını serbest bırakabilir'

Next Article
gf

ABD'li öğretmen, George Floyd'un 'suçlu' olduğunu söylediği için görevden alındı

Related Posts