Wikileaks belgesi yeniden gündemde: İsveç, savaş uçaklarının reklamı için Afganistan’ı bombalamak istemiş

Belgeyi ABD’nin İsveç Maslahatgüzarı Robert Silverman kaleme almış WikiLeaks’in 2010’da yayımladığı 11 Ocak 2008 tarihli belge, Afganistan’daki gelişmelerin…

Belgeyi ABD’nin İsveç Maslahatgüzarı Robert Silverman kaleme almış

WikiLeaks’in 2010’da yayımladığı 11 Ocak 2008 tarihli belge, Afganistan’daki gelişmelerin ardından tekrar gündeme geldi.

WikiLeaks’in resmi Twitter hesabından tekrar paylaşılan belgeye göre o dönem İsveç, savaş uçağının reklamını yapmak ve askeri personele savaş tecrübesi kazandırmak için Afganistan’ı bombalamak istedi.

Belge, ABD’nin İsveç Maslahatgüzarı Robert Silverman tarafından kaleme alındı. Silverman, Afganistan’daki NATO kuvvetlerine gönderdiği yazıda İsveç’in, ülkedeki savaşa daha fazla katkı vermeye çağrılmasını talep etti.

İskandinavya ülkesine, NATO önderliğinde kurulan Uluslararası Güvenlik Destek Gücü’ne (International Security Assistance Force – ISAF) daha fazla asker ve kaynak ayırması için baskı yapılması gerektiği vurgulandı:

İsveç, Afganistan’daki ISAF’e önemli katkı sağlıyor ve 365 askeriyle Mezar-ı Şerif’teki Bölgesel İmar Ekibi’ni yönetiyor. NATO müttefiklerinin ISAF’e katkılarındaki eksikliklere dikkat çekip NATO’nun önde gelen ortağı olan İsveçlilere, Afganistan’da daha fazla ne yardım yapabileceklerini sormalıyız.

İsveç Silahlı Kuvvetleri’nin JAS Gripen savaş uçaklarını Afganistan’a gönderme önerisine dikkat çeken Silverman, şöyle yazdı:

İsveç ordusu, muhtemel savaş tecrübesinin Hava Kuvvetleri için iyi olabileceğini ve Gripen’in pazarlanabilirliğine fayda sağlayacağını savunarak (uçakları ülkeye) konuşlandırmak için lobicilik yaptı.
Previous Article
New York Valisi Cuomo'nun siyasi kariyeri bitiyor mu?

İstifa eden New York Valisi Cuomo: Hakkımdaki iddialar siyasi

Next Article
Bitcoin'in blok zinciri her bir işlemi kaydeden ve herkesin inceleyebileceği şekilde kamuya açık olan çevrimiçi bir muhasebe defteri işlevi görüyor. Ağın şeffaflığına rağmen fon gönderen veya alan herkes belirli önlemler aldığı sürece anonim kalabilir. Bu, kripto para biriminin blok zincir boyunca izlenebileceği ama izinin kişi veya kurumlara kadar da sürülemeyeceği anlamına geliyor. Bu durum Bitcoin ve benzeri yarı anonim kripto para birimlerini siber suçlular ve dark web piyasaları kullanıcıları arasında popüler bir ödeme yöntemi kılıyor. Ağustos 2016'da gerçekleşen Bitfinex hacklenmesi yaklaşık 120 bin Bitcoin'in müşterilerin hesaplarından kaybolmasıyla sonuçlanmıştı. O zamanlar bu rakam 72 milyon dolar (yaklaşık 578 milyon TL) değerindeydi ama Bitcoin fiyatının büyük bir fiyat tırmanışı sebebiyle neredeyse 65 bin dolara (yaklaşık 521 bin TL) ulaşmasının ardından çalınan toplam miktar bugün kabaca 7,5 milyar dolara (yaklaşık 60 milyar TL) tekabül ediyor. Çarşamba günü transfer edilen fonlar, çalınan toplam miktarın yüzde 10'undan daha az. Bitfinex faillerin izini sürmek için polisle birlikte çalışmaya devam ediyor. Bitfinex'in baş hukuk müşaviri Stuart Hoegner, The Independent'a verdiği demeçte "Uluslararası emniyet güçleriyle durumu yakından izlemeye devam ediyoruz" dedi. Fonları geri alır almaz sözleşme yükümlülüklerimiz gereğince tahsis edeceğiz.

Afganistan, Bitcoin benimsenme oranında dünyada ilk 20'ye girdi

Related Posts