Ukrayna krizi: ABD’ye göre Rusya ya diplomasiyi seçecek ya da Batı’yla karşı karşıya gelecek

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman, Brüksel’de yapılan ve ilerme sağlanamayan NATO-Rusya Konseyi toplantısı sonrası Kremlin’i uyardı. Wendy…

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman, Brüksel’de yapılan ve ilerme sağlanamayan NATO-Rusya Konseyi toplantısı sonrası Kremlin’i uyardı. Wendy Sherman, Rusya’nın önünde iki seçenek olduğunu söyledi. Sherman, “Rusya ya diplomasiyi seçecek ya Batı’yla karşı karşıya gelecek” dedi.

ABD ve Rusya heyetleri, Ukrayna’da gerilimi azaltma amacıyla Pazartesi günü İsviçre’nin Cenevre kentinde bir araya gelmişlerdi. Görüşmeler sürerken, NATO-Rusya Konseyi dün Brüksel’de 2019’dan bu yana ilk kez toplandı. 4 süren toplantı ve sonrasında taraflar birbirlerine sert mesajlar verdi.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman, ülkesinin ve diğer NATO üyelerinin, Ukrayna’nın askeri ittifaka üyeliğinin veto edilmesini asla kabul etmeyeceklerini söyledi. Sherman, NATO’nun “açık kapı” politikasını sürdürdüğünü vurguladı.

Sherman, “ABD ve NATO her ihtimale hazırlıklıdır” dedi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg de Avrupa’da silahlı çatışma tehlikesi olduğunu söyledi.

Stoltenberg, NATO’nun, Rusya’nın, Ukrayna’nın ittifaka üye olmaması dahil tüm taleplerini reddettiğini vurguladı.

NATO üyeliği hedefi, Ukrayna’nın anayasasında da yazıyor.

Rusya: NATO’nun doğuya doğru genişlemesi kabul edilemez riskler doğurur

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Alexander Grushko ise NATO’nun doğuya doğru genişlemesinin ülkesi için kabul edilemez riskler doğuracağını söyledi.

Alexander Grushko, Ukrayna’nın asla ittifaka üye olmamasına yönelik taleplerinde ısrarlı olduklarını vurguladı.

Grushko, “NATO, taleplerimizden, kendisine uygun olanları seçemez” dedi.

ABD, Rusya ve Ukrayna heyetleri bugün de Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı’nın (AGİT) Viyana’daki toplantısına katılacak.

Rusya’nın Ukrayna sınırına yaklaşık 100 bin asker gönderdiği sanılıyor. Bu yöndeki haberler Batılı ülkeleri endişelendirmiş ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgal edeceğine dair kaygılar artmıştı.

G7 ülkeleri Aralık ayında Rusya’yı, Ukrayna’yı işgal ederse, “ağır sonuçlarla karşı karşıya kalacağı” yolunda uyarmıştı.

Previous Article

Rus vekilden Stoltenberg’e eleştiri: Olağandışı duygusal davrandı

Next Article

Hoda Muthana: Alabamalı 'IŞİD gelini'nin ABD'ye dönme başvurusu reddedildi

Related Posts