Turki al-Faysal: Amerika, İran ile Suudi Arabistan arasındaki müzakerelerde dürüst bir arabulucu değildi.

Suudi Arabistan’ın eski istihbarat şefi, ABD ve Avrupa’nın Riyad ile Tahran arasında Pekin’in aracılık ettiği bir anlaşmaya varmak için dürüst arabulucular olamayacağını söyledi.

Eski Suudi istihbarat şefi Turki al-Faysal Salı günü AFP’ye verdiği röportajda, ABD ve Avrupa’nın dürüst arabulucular olamayacağını ve Çin’in İran ile Suudi Arabistan arasında arabuluculuk yapmasına yardım ettiği gibi bir anlaşmaya arabuluculuk yapamayacaklarını söyledi.

Turki al-Faysal, Çin’in her iki tarafla da iyi ilişkileri olduğu için bunu yapabildiğini söyledi. Middle East Eye’ın haberine göre, Pekin’de Çin’in arabuluculuğunda Riyad ile Tahran arasında anlaşmaya varıldığı haberi Washington’u şaşırttı ve Amerikan hükümetinin yetkilileri ve üyeleri, bu ülkenin nüfuzunun azalmasına ilişkin endişeleri gidermeye çalıştı.

Trump döneminde ABD Dışişleri Bakanlığı’nın üst düzey yetkililerinden biri olan David Schenker, bu haber sitesine yaptığı açıklamada, uzlaşma anlaşmasının ABD-Suudi Arabistan ilişkilerindeki düşüş eğilimini teyit ettiğini söyledi. Suudilerin Pekin’e yönelmesinin Biden hükümeti ile Riyad arasındaki ilişkilerin ne kadar kötüleştiğini gösterdiğini açıkladı.

Geçen yıl Biden hükümetinin ABD-Suudi ilişkilerine yaklaşımını eleştiren Al-Faisal, ilişkilerdeki gerginliğin Biden’ın bölgesel güvenlik meselelerini yönetmesinden kaynaklandığını söylemiş ve King’in Biden hükümetinin ABD-Suudi Arabistan ilişkilerine ilişkin konumundan hayal kırıklığına uğradığını eklemişti. Yemen’de savaş.

Eski Amerika büyükelçisi konumunda olan ve şu anda Riyad merkezli Kral Faysal Merkezi’nin İslami Araştırmalar ve Araştırmalar Merkezi’nin başkanı olan kendisi, Tahran ile Riyad arasındaki anlaşmanın detaylarından haberdar olmadığını ancak Ortadoğu’da daha olumlu gelişmelere yol açacağını umuyor.

“Örneğin Yemen gibi konularda etkisi olacağını düşünüyorum” dedi. Umarım Suriye’yi de etkiler.

Previous Article

ABD: Rus Su-27 uçağı Karadeniz'de ABD'ye ait MQ-9 İHA'sını çarparak düşürdü

Next Article

ABD'nin California eyaleti "atmosferik nehir" denilen hava şartları ile boğuşuyor

Related Posts