Trump’tan sonra ABD’nin dünya çapındaki imajı hızla düzeliyor

Anketler, dünya genelinde ABD’yle ilgili olumlu düşünenlerin sayısında muazzam bir yükseliş olduğunu gösteriyor Pew Araştırma Merkezi’nin bir analizine…
ABD yönetiminin, eski Başkan Donald Trump döneminde Birleşik Arap Emirliklerine (BAE) onay verilen F-35 ve diğer bazı askeri satışlarının incelemesini tamamladığı ve satış işleminin başlatılması için onayı bugün Kongreye iletileceği bildirildi. AA muhabirinin konuyla ilişkin sorusunu yanıtlayan ABD Dışişlerinden isminin açıklanmasını istemeyen bir yetkili, "Yönetim bugün BAE'ye F-35 uçakları, MQ-9 İnsansız Hava Sistemleri (IHS) ve mühimmatın satış teklifini işleme koyacağını teyit ediyorum." ifadelerini kullandı. Yetkili, BAE yönetimi ile teslimat öncesinde, sırasında ve sonrasında yapacakları ve yükümlülükleri konusunda istişarelere devam ettiklerini belirtti. Bu satışlara eski yönetim döneminde onay verildiğini ve ABD Dışişlerinin birkaç haftadır bu satışlara yönelik incelemeyi tamamladığını belirten yetkili, "Başkan (Biden), insan haklarına saygı ve hukukun üstünlüğünün ABD dış politikasının merkezinde olduğunu açıkça ifade etti." değerlendirmesinde bulundu. Yetkili, BAE'nin birçok bölgesel güvenlik konusunda ABD'nin önemli bir ortağı olduğuna dikkat çekti. İncelenmek üzere askıya alınmıştı Biden göreve geldikten kısa bir süre sonra BAE ve Suudi Arabistan'ın da aralarında olduğu birçok ülkeye yönelik silah satışlarını incelemeye almak üzere askıya almıştı. BAE ve Suudi Arabistan'ın Yemen'deki saldırılarında söz konusu olan sivil kayıpları ABD'de özellikle de Demokratlar tarafından uzun bir süredir eleştiriliyordu. 16 Nisan'da New Jersey Senatörü Demokrat Bob Menendez ve California Senatörü Demokrat Dianne Feinstein, Biden'ın bu satış teklifini işleme koyması durumunda süreci yavaşlatmak üzere bir yasa teklifi sunmuştu. BAE'ye yönelik bahsi geçen satış paketinde, 10,4 milyar dolar değerinde 50 F-35 uçağı, 2,97 milyar dolar değerinde 18 MQ-9B IHS ve 10 milyar dolarlık mühimmat bulunuyor.

Anketler, dünya genelinde ABD’yle ilgili olumlu düşünenlerin sayısında muazzam bir yükseliş olduğunu gösteriyor

Pew Araştırma Merkezi’nin bir analizine göre, Başkan Joe Biden göreve başladıktan sonra ilk yurtdışı gezisi için Avrupa’ya seyahat ederken, ABD’nin dünya lideri olarak ülke dışındaki imajı yeniden canlanıyor.

Bir düzineden fazla ülkede yaşayanlar arasında yapılan Pew anketi, ABD Başkanı’nın dünya meselelerine dair “doğru şeyi yapmasını” bekleyenlerin oranının anket yapılan her ülkede arttığını ve eski Başkan Donald Trump’ın görev süresinin sonlarına doğru kaydedilen ciddi ölçüde düşük seviyelerden sonra toparlandığını ortaya koydu.

Fransa, Almanya, Güney Kore ve diğer ülkeler dahil 16 ülkede katılımcıların yüzde 75’i artık ABD Başkanı’nın dış politika açısından doğru seçimler yapacağına güvendiğini dile getiriyor. 2020’nin sonunda Trump görevden ayrılmaya hazırlanırken aynı şeyi ifade edenlerin oranı sadece 17’ydi.

Bu eğilim ABD’yle ilgili genel görüşleri de kapsıyor. Aralık 2020 ile Mayıs 2021 arasında ülkenin lehine görüş bildiren katılımcıların oranı yüzde 34’ten yüzde 62’ye sıçradı.

İki yönetime dair görüşlerdeki en büyük değişimler İsveç ve Belçika’da görülüyor. İki ülkede de 2020’nin sonunda Trump’a duyulan güvenle şu anda Biden’a duyulan güven arasında 70 puanlık bir fark bulunuyor.

Bu iki isme duyulan güven farkının katılımcılar arasında en az olduğu ülke Yunanistan fakat orada da Biden ve Trump’a yönelik güven seviyelerinde yine 40 puanlık bir fark var.

ABD’ye yönelik olumlu görüşlerde de en küçük artış Yunanistan’da yaşandı. ABD lehine düşünen Yunan katılımcıların oranı 2020 ile Mayıs 2021 arasında 9 puan artarak şu anda yüzde 63’te seyrediyor. Avustralya’da ankete katılanların sadece yüzde 42’si ülke hakkında olumlu görüşlere sahip olduklarını söylerken Yeni Zelanda, ABD hakkında olumlu düşünceleri görmenin en zor olduğu ülkeydi.

Biden karakter meselelerinde eski başkanla yan yana konulup kıyaslandığında da anket sonuçları muazzam farklılık gösterdi. Ankete katılanların sadece yüzde 13’ü Biden’ı “kibirli” diye nitelendirirken aynı şeyi Trump için söyleyenlerin oranı şok edici şekilde 10 kişiden 9’unu buldu. Katılımcıların yüzde 14’ü Biden’ın “tehlikeli” olduğunu ifade ederken yüzde 70’ten fazlası Trump’ın tehlike arz ettiğini söyledi.

Anket, eski başkanın eski Başbakanı Theresa May’le çok iyi bilinen tartışmasının yanı sıra Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan’la da tartıştığı Birleşik Krallık gibi yakın ortakları da dahil ABD’nin müttefiği olan birçok ülkede Trump’ın başkanlığının ne kadar az rağbet gördüğünü gözler önüne serdi.

Toplamda tüm ülkelerde yaşayanlar için hata payı hemen mümkün olmasa da tek tek ülkelerin veri setleri için hata payları Pew’in internet sitesinde bulunabilir. Hata payları genelde yüzde 5’in altında seyrediyor.

Previous Article

Çocuğunun son nafakasını 80 bin tane bozuk parayı bahçeye dökerek ödedi

Next Article

14 Haziran sonrası Türkiye-ABD ilişkileri nasıl şekillenecek?

Related Posts
ABD iç savaşın eşiğinde
Devamı

ABD iç savaşın eşiğinde

Amerikan halkı bir medeniyet krizi içerisindedir. Bu öylesine derin bir bölünme krizidir ki, başkanlık seçimi sadece bir lider seçimi olmaktan çıkmış, aynı zamanda ülkenin ne olması gerektiğini belirlemekle ilgili bir konu haline dönüşmüştür (imparatorluk mu, ulus mu?). İki taraf da kaybetmeyi kabul edecek durumda değildir, öylesine ki her iki taraf da kendi bakış açısını karşı tarafa dayatmak için şiddete başvurabilecek durumdadır.