Pazar, Nisan 21, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Trump’tan bordro vergisi ertelemesi: Nedir bu? Ekonomiye yardımcı olacak mı?

Trump, Cumartesi günü bordro vergilerinin tahsilatını geçici olarak erteleyen bir kararnameyi imzaladı.

Cumartesi günü, Başkan Donald Trump, yılda 100.000 dolardan az kazanan işçiler için bordro vergilerinin tahsilatını geçici olarak askıya alarak bunu yapmak için tasarlanmış bir kararname imzaladı .

Bordro vergisi indirimi, Mart ayında korona virüs karantinalarının ülkeyi kasıp kavurup ABD’yi rekor seviyedeki en derin resesyona sürüklediğinden beri Trump’ın şiddetle savunduğu bir konuydu . Ancak Demokratlar ve birçok Cumhuriyetçi bu hareketi desteklemiyor. 

Öyleyse bordro vergisi nedir? Ve bunun ertelenmesi işçileri – şu anda işsiz olanlar dahil – ekonomiyi nasıl etkiler? 

Bordro vergisi nedir?

Bordro vergileri, öncelikle Sosyal Güvenlik (ABD federal yaşlılık, engellilik ve geride kalanlara sağlanan yardımlar) ve Medicare (yaşlılar için bir federal sağlık sigortası programı) olmak üzere hükümet programlarını finanse eder. 

Bordro vergilerini kimler öder?

İşçiler ve işverenleri tarafından ödenir. ABD’li işçilerin çoğu, ücretlerinin yüzde 7,65’ini eve götürme ücretlerinden kesildiğini ve Gelir İdaresi’nin (ABD federal vergi toplama dairesi) bekleyen ellerine gönderildiğini görüyor. İşverenler aynı miktarı Milli Gelir İdare’sine havale eder.

Tüm çalışanlar aynı darbeyi mi alıyor?

Sosyal Güvenlik vergisine tabi maksimum kazanç miktarı, yıllık 137,700 ABD doları ile sınırlandırılmıştır. Yılda 200.000 $ ‘dan fazla kazananlar ve 250.000 $’ dan fazla kazanan eşler, Medicare vergilerinin daha yüksek bir yüzdesini öderler. Ve serbest çalışanlar ise, maaş bordrosu vergilerinin hem çalışan hem de işveren payı olan yüzde 15,3 kadarını ödemek zorundadır.

Öyleyse, Trump’ın bordro vergisi ertelemesi, işçiler için daha çok eve dönüş ücreti anlamına mı gelecek?

Çalışmaları ve yılda 100.000 $ ‘dan daha az kazanmaları koşuluyla, maaş bordrosu vergisinin, 1 Eylül’den yıl sonuna kadar ertelendiğini görecekler.

Bir dakika! Ertelenmesi mi? Bu, er ya da geç bu vergileri ödemek zorunda kalacakları anlamına mı geliyor?

Trump’ın yürütme emri, Hazine Bakanı’nı ertelenmiş bordro vergilerini nihayetinde ödeme yükümlülüğünü ortadan kaldırmak için “yolları keşfetmeye” yönlendiriyor. 

Bunun kalıcı olma ihtimali var mı? 

Trump Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Kasım ayında yeniden seçilirse bu vergi indirimlerini kalıcı hale getireceğini söyledi.

Bunu yapabilir mi?

İyi soru. Trump’ın bir bordro vergisi tatili ilan etme veya Kongre’den onay almadan bunu kalıcı hale getirme yetkisine sahip olup olmadığı net değil. 

Diyelim ki başa çıkabilecek. Ekonomi için ne anlama geliyor?

Daha dolgun maaşlar genellikle tüketicileri daha fazla harcamaya teşvik eder. Tüketici harcamaları, büyümenin yaklaşık üçte ikisini sağlayan ABD ekonomisinin lokomotifi. 

Bununla birlikte, korona virüs salgını tüketici harcama modellerini değiştirdi. Bu nedenle bir bordro vergisi ertelemesinin ekonomik büyümeyi ne derece etkileyeceği açık değil. 

İşverenler için bordro vergilerinin düşürülmesi

O anlamda zaten biraz rahatladılar. Kongre tarafından Mart ayında geçirilen virüs yardım paketi, uygun işverenlerin bordro vergilerinin paylarını yıl sonuna kadar ödemelerini ertelemelerine izin verdi.  

Bazı insanlar neden bordro vergisi ertelemesine karşı? 

Başlangıç ​​olarak, bordro vergisi ertelemesi, pek çok kişinin ABD ekonomisinin karşı karşıya olduğu salgın hastalıkla ilgili en acil sorun olarak gördüğü sorunu doğrudan çözemez.  Yani şu anda işsizlik yardımı alan on milyonlarca Amerikalıyı işe geri döndürmek.

Peki işsizlere ne olacak? 

Trump ayrıca Cumartesi günü, ek ödemeyi işsizlik yardımlarına kadar genişleten bir kararname imzaladı. Sadece geçen ay sona eren haftalık 600 dolarlık oran yerine, haftada 400 dolara düşürdü.   

Trump’ın bunu yapacak gücü var mı? 

Yine net değil. Çünkü ABD Anayasası Kongre’ye federal harcamalar üzerinde yetki veriyor. 

Bordro vergisi ertelemesiyle ilgili başka endişeler var mı?

Eleştirmenler ayrıca, bordro vergi ertelemesinin Sosyal Güvenlik ve Sağlık sigortasını nasıl etkileyeceği konusunda endişeleniyor. Her iki program da pandemi patlak vermeden ve korona virüs durumu daha da kötüleştirmeden önce finansman eksiklikleriyle ilgiliydi. 

Haziran ayında, Partizan olmayan Sorumlu Federal Bütçe Komitesi, Sosyal Güvenlik vakıf fonlarının 2031 yılına kadar rezervlerini tüketeceği tahmininde bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar