Pazar, Nisan 21, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Trump ve ABD ekonomisi hakkındaki gerçekler

Trump, ekonominin COVID öncesi gücü için kredi alabilir mi? Ve politikaları gerçekten tüm Amerikalıları ayağa kaldırdı mı?

Başkan Donald Trump, Amerika Birleşik Devletleri’nde eşi görülmemiş bir 128 ay süren ekonomik genişlemenin son yıllarına başkanlık etti. Ancak Haziran 2009’da başlayan rekor yükseliş, bu yıl ABD ve küresel ekonomilerin COVID-19 uçurumundan düştüğü zaman durdu.

Birkaç hafta içinde, her sektördeki işletmeler kapılarını kapatırken on milyonlarca Amerikalı işsiz kaldı.

4 Şubat’ta  kapatma emirleri ülkeyi sarsmadan önce, Trump, Birliğin Durumu konuşması sırasında ekonomideki idaresini vurgulayarak Amerikan halkına şunları söyledi:

“Göreve geldiğim andan itibaren, ABD ekonomisini canlandırmak için hızla hareket ettim. Rekor sayıda iş düşme düzenlemesini düşürdüm. Tarihi ve rekor kıran vergi indirimlerini yürüttüm ve adil ve karşılıklı ticaret anlaşmaları için savaştım. Dizginlenemeyen bir şekilde ilerliyoruz. “

Peki Trump’ın politikaları gerçekten tüm Amerikalıların yararına ekonomiyi “canlandırdı” mı? Ve Trump veya onun Demokrat rakibi Joe Biden, ülke korona virüs pandemisine saplanmış haldeyken ekonomiyi tekrar rayına oturtacak kazanan politikaya sahip mi?

Ülkenin ekonomik performansı, insan duyguları da dahil olmak üzere pek çok faktöre bağlıdır. İşletmeler görünüm konusunda kendilerine güven duyduklarında, kapasiteyi artırmak ve iş yaratmak için operasyonlara yatırım yapma olasılıkları daha yüksektir. İnsanlar kişisel finanslarının geleceği konusunda olumlu hissettiklerinde, harcama olasılıkları daha yüksek olacaktır. Tüketici harcamalarının ABD ekonomisinin motoru olduğu ve büyümenin yaklaşık üçte ikisini yönlendirdiği göz önüne alındığında, çok önemli bir değişkendir.

Pew Araştırma Merkezi tarafından yapılan bir ankete göre, 2017’de Trump göreve geldikten sonra, ABD halkı ekonomi hakkında çok daha iyi hissetmeye başlamıştı.

Partizanlık, iyimserliğin arkasındaki itici faktörlerden biriydi. Cumhuriyetçiler ve Cumhuriyetçi eğilimli Amerikalılar olumlu görüşlerde bir artış yaşadılar.

Ocak ayında, COVID-19 günlük yaşamın neredeyse her yönünü etkilemeden önce, Amerikalılar genellikle ekonomileri hakkında son yirmi yılın herhangi bir noktasından daha iyi hissedildi.

İnsanların yaklaşık yüzde 44’ü, Trump’ın politikalarının ekonomiyi daha iyi hale getirdiğini söylerken, yüzde 26’nın hiçbir etkisi olmadığını söyledi.

İşler ve Gayri Safi Yurtiçi Hasıla

Trump’ın başkanlığının ilk üç yılında ekonominin istikrarlı bir şekilde büyüdüğü, işsizliğin ise yarım yüzyılın en düşük seviyesi olan yüzde 3,5’e düşmeye devam ettiği konusunda hiçbir tartışma yok.

Ekonominin performansı, Trump’ın seçmenlere defalarca vaat ettiği yüzde 4 ila yüzde 6 büyümenin oldukça altında kaldı ve sırasıyla 2019, 2018 ve 2017’de sırasıyla yüzde 2,3, yüzde 2,9 ve yüzde 2,4 büyümüştür.

Yine de ekonominin büyümeye devam ettiği gerçeği, Trump’ın destekçileri tarafından, teşvik ettiği ekonomik “canlanmanın” kanıtı olarak lanse edildi.

Eleştirmenler, bunun yerine, ekonominin büyük durgunluk olan derin delikten uzun sürünmeye başladığı Haziran 2009’dan beri yukarı doğru bir yörüngede olduğuna işaret ediyorlar. Aleyhtarlara göre Trump, Obama-Biden yönetiminin yarattığı ivmenin tadını çıkarıyordu.

Verilere göre, “canlanma” nitelendirmesi doğru bir değildi. Ancak Trump’ın miras aldığı genişleme, İkinci Dünya Savaşı sonrası standartlara göre oldukça uzun sürdü.

Ocak 2017’de göreve geldiğinde, ekonomi art arda 91. aydaki büyüme dönemindeydi ve ekonomistler, politikacılar ve yatırımcılar bunun daha ne kadar devam edeceğini ciddi bir şekilde sorguluyorlardı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar