Trump ; Suriye petrolü için Kürtler ile anlaşacağız

ABD Başkanı Donald Trump Cuma günü gazetecilere verdiği demeçte, ABD’nin yerel Kürtlerle Suriye petrolü üzerinde bir anlaşma yapabileceğini…

ABD Başkanı Donald Trump Cuma günü gazetecilere verdiği demeçte, ABD’nin yerel Kürtlerle Suriye petrolü üzerinde bir anlaşma yapabileceğini ve rezervleri koruyan askerleri geri çekebileceğini söyledi.

ABD birlikleri, Arap-Kürt Suriye Demokratik Güçleri ile birlikte, Haseke ve Deyr ez Zor vilayetlerindeki petrol ve doğalgaz sahalarında yoğunlaşarak kuzeydoğu Suriye’nin bir bölümü üzerinde kontrolü elinde tutuyor.

Trump ilk olarak geçen ay olası anlaşmayı açıkladı.

Suriye hükümeti, ABD’nin oradaki varlığını egemenliğinin ihlali ve Suriye’nin doğal kaynaklarını ele geçirmeye yönelik yasadışı bir girişim olarak kınadı.

Ağustos ayında Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Senato Dış İlişkiler Komitesi’ne bir Amerikan petrol firmasının Suriye’deki petrol yataklarını modernize etmek için bir anlaşma sağladığını söyledi. Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov Sputnik’e verdiği bir röportajda bunu “uluslararası hukukun olası tüm ilkelerinin en acımasız ihlali” olarak nitelendirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article
ABD'de cari işlemler açığı 170.5 milyar dolara tırmandı

ABD'de cari işlemler açığı 170.5 milyar dolara tırmandı

Next Article
Trump’ın Beyaz Saray bahçesindeki sahte Ortadoğu “barış” töreni

Trump’ın Beyaz Saray bahçesindeki sahte Ortadoğu “barış” töreni

Related Posts