Pazar, Nisan 21, 2024

Son Haberler

İlgili Yazılar

Trump, Şiddetli Protestoların Ardından ‘Kanun ve Düzen’ Mitingi için Kenosha’yı Ziyaret Etti

ABD Donald Trump, “yasa ve düzen” mesajını ileri taşımak için seçim kampanyasının merkez üssü olan Kenosha’yı ziyaret etti.

Trump, Jacob Blake’in polisin karıştığı vurulmasının ardından sık sık şiddetli protestoların alevlenmesinden dokuz gün sonra, Salı günü Wisconsin şehrine geldi.

Demokratlar, açık sözlü başkanın şehirdeki ırksal gerilimi artırabileceği endişeleri nedeniyle Trump’ı Kenosha’ya gelmemesi konusunda uyardı.

Wisconsin Valisi Tony Evers Trump’a yazarken, “Yangınlar yanıyor ve alevlerle savaşmak yerine alevleri körükleyen bir başkanımız var” dedi.

Trump, seyahatin “coşkuyu artırabileceğini ve ayrıca ülkemize olan sevgiyi ve saygıyı artırabileceğini” savunarak alarmcılığa meydan okudu.

İşte ziyaretin temel çıkarımları:

Salı günü Trump, kendisine göre kamu güvenliğini ihmal eden Demokratların aksine, Nixon’un 1968’de kendisini kanun ve düzen başkanı olarak atama stratejisini ikiye katladı.

Geçen hafta çıkan isyan sonucu hasar gören Kenosha’nın bir bölümünü gezdi. Geçen hafta çıkan isyanlar sırasında bir aile mobilyası mağazası neredeyse tamamen yandı ve bir kamera döküntüsü kalıntıları bulundu

Ev sahiplerine yardım edeceğine söz verdi ve belediye başkanlarının ve valilerin huzursuzluğu yatıştırmak için sürekli federal yasa uygulama yardımı istemediklerinden yakındı.

“Nihai örnek Portland’dır. Uzun zamandır korkunçtu.’dedi. “Ama son 94 gündür neler olduğuna bir bak. Bir saat içinde söndürürdük. Bir saat sürer, belki daha az. Ve gerçekten burada olan buydu.” diye ekledi.

Trump ayrıca polis memurlarını ve isyanların üstesinden gelmeye yardım eden Ulusal Muhafız birliklerini desteklediği bir acil durum yönetim merkezini de ziyaret etti.

Tony Evers, geçen Çarşamba 500 Ulusal Muhafız üyesinin konuşlandırılmasına izin verdi. Trump, Everts’in başlangıçta federal yardım tekliflerini reddettikten sonra geri adım attığını söyledi.

Başkan, Jacob Blake’in ailesiyle görüşmedi. Pazartesi günü Blake’in annesiyle bir konuşma yapacağını söylemişti ancak avukatların görüşmede olması isteği ortaya çıktıktan sonra reddetti.

Aynı gün daha sonra aynı merkezde Başsavcı Bill Barr’ın da katıldığı bir yuvarlak masa toplantısında Trump, Blake’ten bir kez olsun bahsetmedi.

Bunun yerine, Kenosha göstericilerinin binaları yaktığını, iki düzine işletmeye zarar verdiğini ve polis memurlarına tuğla attığını vurguladı. “Bunlar barışçıl protesto eylemleri değil, gerçekten iç terör” dedi.

Trump, polis karşıtı söylemi kınadığını ve “muazzam baskı altında” yapılan hatalar nedeniyle polis vahşetini küçümsedi. Pazartesi günü bir Fox News röportajında ​​başkan, polis memurlarının “Tıpkı bir golf turnuvasında olduğu gibi boğuldular. 3 metrelik bir sopayı kaçırdılar.” dedi

Kenosha’da, şehir kolluk kuvvetlerine 1 milyon dolar ve ayaklanma sırasında harap olan küçük işletmelere 4 milyon dolar yardım sağlama sözü verdi. 42 milyon dolar daha kamu güvenliğini eyalet çapında desteklemek için gidecek.

Başkan, gezinin arifesinde geçen hafta Kenosha’da iki protestocuyu öldüren ve birini yarı otomatik tüfekle yaralayan 17 yaşındaki Kyle Rittenhouse’u savundu.

Trump, olayın cep telefonu görüntülerine atıfta bulunarak, Rittenhouse’un protestoculara “şiddetli bir şekilde saldırdığı” ve “muhtemelen öldürülebielceği için” nefsi müdafaa davrandığını söyledi.

Geçen hafta Wisconsin savcıları, birinci derece kasıtlı cinayet dahil olmak üzere Rittenhouse aleyhine altı suç duyurusunda bulundular.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Popüler Yazılar