Trump: İsrail ile Sudan ilişkileri normalleştirme konusunda anlaştı

ABD Başkanı Trump, İsrail ile Sudan’ın ilişkileri normalleştirme konusunda anlaşmaya vardığını belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump, Sudan’ı “teröre destek veren ülkeler” listesinden çıkaran kararı imzalamasından kısa bir süre sonra, Sudan ile İsrail’in ilişkilerini normalleştirme konusunda anlaşmaya vardığını duyurdu.

Trump, Oval Ofis’te gazetecilere yaptığı açıklamada, “İsrail ve Sudan, barış yapma ve ilişkilerini normalleştirme konusunda anlaşmaya vardı” ifadesini kullandı.

Trump açıklamasında ayrıca İsrail ile barış anlaşması imzalamak isteyen “en az 5 Arap ülkesinin daha olduğunu” söyledi.

Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas’ın ofisinden yapılan açıklamada ise “İsrail Filistin toprağını işgal etmeyi sürdürürken ilişkilerin normalleşmesini kınıyoruz ve reddediyoruz” denildi.

Gazze Şeridi’ni kontrolü altında tutan ve ABD ile İsrail’in “terör örgütü” listesinde bulunan Hamas’tan ise, Sudan’ın ilişkileri normalleştirmede diğer ülkelere katılmasının “Siyonist düşmanın Filistin halkına karşı daha fazla suç işleyip, daha fazla ihlalde bulunmasına yol açacağı” açıklaması geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Previous Article

İsrail'den ABD'nin BAE'ye F-35 satışına onay

Next Article

ABD'li Demokrat vekillerden Pompeo'ya "Gazze'ye insani yardımlar serbest bırakılsın" çağrısı

Related Posts
Devamı

Biden yönetiminin Suriye planı nasıl işliyor?

Suriye'deki ABD işgalcileri, Suriye ordusunu meşgul etmek ve Cenevre'de Suriye anayasasıyla ilgili olarak düzenlenecek toplantıda Şam'dan taviz almak amacıyla, son zamanlarda IŞİD ve Suriye Demokratik Güçlerini ajanları olarak harekete geçirdi.