Trump: İsrail ile Sudan ilişkileri normalleştirme konusunda anlaştı

ABD Başkanı Trump, İsrail ile Sudan’ın ilişkileri normalleştirme konusunda anlaşmaya vardığını belirtti.

ABD Başkanı Donald Trump, Sudan’ı “teröre destek veren ülkeler” listesinden çıkaran kararı imzalamasından kısa bir süre sonra, Sudan ile İsrail’in ilişkilerini normalleştirme konusunda anlaşmaya vardığını duyurdu.

Trump, Oval Ofis’te gazetecilere yaptığı açıklamada, “İsrail ve Sudan, barış yapma ve ilişkilerini normalleştirme konusunda anlaşmaya vardı” ifadesini kullandı.

Trump açıklamasında ayrıca İsrail ile barış anlaşması imzalamak isteyen “en az 5 Arap ülkesinin daha olduğunu” söyledi.

Filistin Yönetimi lideri Mahmud Abbas’ın ofisinden yapılan açıklamada ise “İsrail Filistin toprağını işgal etmeyi sürdürürken ilişkilerin normalleşmesini kınıyoruz ve reddediyoruz” denildi.

Gazze Şeridi’ni kontrolü altında tutan ve ABD ile İsrail’in “terör örgütü” listesinde bulunan Hamas’tan ise, Sudan’ın ilişkileri normalleştirmede diğer ülkelere katılmasının “Siyonist düşmanın Filistin halkına karşı daha fazla suç işleyip, daha fazla ihlalde bulunmasına yol açacağı” açıklaması geldi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Previous Article

İsrail'den ABD'nin BAE'ye F-35 satışına onay

Next Article

ABD'li Demokrat vekillerden Pompeo'ya "Gazze'ye insani yardımlar serbest bırakılsın" çağrısı

Related Posts
Devamı

Afganistan Biden’ın Geleceğini Nasıl Etkileyecek?

ABD siyasetini yakından izleyenler, ABD'nin Afganistan'dan çekilme sürecinde yaşanan karmaşanın ve 13 ABD askerinin hayatını kaybetmesinin Başkan Joe Biden'a ciddi siyasi zarar verdiği konusunda görüş birliği içinde. Dış siyaset konusunda soğukkanlı, ne yaptığını bilen ve yetkin bir imaj çizen Biden yönetiminin son iki haftadır medyaya yansıyan üzücü görüntülere açıklık getirmekte zorlandığı gözleniyor.
Devamı

ABD, Suriye’nin petrolünü çalma anlaşmasını uygulamak için askeri yığınak başlattı

"CIA destekli İslamcı milislerin vekil olarak kullanıldığı bu operasyonun amacı, Esad hükümetini devirmek ve Şam'da ABD kuklası bir hükümeti kurmaktı. ABD daha sonra hem Suriye'de hem de Irak'ta, önceden silahlandırıp finanse ettiği İslamcı milislerden ortaya çıkan IŞİD'le mücadele bahanesiyle doğrudan askeri müdahale başlattı. Bu müdahaleler, yüz binlerce insanın ölümüne yol açtı ve milyonlarcasını yerinden etti."