Trump, iki protestocuyu öldürüp beraat eden Rittenhouse’la görüştü: “Gerçekten iyi bir genç”

Eski ABD Başkanı Donald Trump, iki protestocuyu vurup öldürmek ve bir diğerini de yaralamaktan yargılandığı cinayet davasından beraat eden Kyle…

Eski ABD Başkanı Donald Trump, iki protestocuyu vurup öldürmek ve bir diğerini de yaralamaktan yargılandığı cinayet davasından beraat eden Kyle Rittenhouse’u Florida’daki ünlü malikanesinde ağırladığını açıkladı.

Trump, Fox News’le pazartesi yaptığı ve dün yayımlanan röportajda Rittenhouse’la davanın sonuçlanmasının ardından görüştüğünü söyledi:

Rittenhouse beni aradı ve yanıma gelip bir ‘merhaba’ deyip diyemeyeceğini sordu. Çünkü o (benim) bir hayranım.

Rittenhouse’la annesini Mar-a-Lago malikanesinde ağırlayan Trump, gencin ateş etmemesi halinde kendisinin öleceğini savundu. Eski ABD Başkanı sözlerine şöyle devam etti:

Rittenhouse gerçekten iyi bir genç. Bunu asla yaşamamalıydı. Savcılık görevini kötüye kullandı.

Trump, Rittenhouse beraat ettikten sonra da yaptığı açıklamada genci kutlamıştı:

Hakkında açılan tüm davalarda MASUM bulunduğu için Kyle Rittenhouse’u kutluyorum. Buna SUÇSUZ bulunma denir—Ve bu arada, bu da nefsi müdafaa değilse, hiçbir şey değildir!

Ne olmuştu?

Rittenhouse Ağustos 2020’de, Wisconsin eyaletine bağlı Kenosha’da düzenlenen ırkçılık karşı eylemlerde göstericilere yarı otomatik tüfekle ateş açmıştı.

O dönem 17 yaşında olan Rittenhouse; Joseph Rosenbaum ve Anthony Huber’i vurarak öldürmüştü. Vurulan diğer bir kişi olan Gaige Grosskreutz ise hayatta kalmıştı.

Rittenhouse, bir kalabalık tarafından saldırıya uğradığı için nefsi müdafaada bulunduğunu iddia etmiş, savcılıksa Rittenhouse’un şiddet olayını kendisinin kışkırttığını ve ardından ölümcül güç kullandığını öne sürmüştü. Rittenhouse’un berat etmesinin ardından, ülke genelinde bazı kentlerde protesto gösterileri düzenlenmişti.

Previous Article

ABD'nin "hayalet tabanca" sorunu: Sabıkalılar ve çocuklar bile internetten sipariş verebiliyor

Next Article

ABD'deki ırkçılık davasında beyaz milliyetçilere 25 milyon dolarlık tazminat cezası

Related Posts